30 lat po największym pożarze w powojennej historii Polski. Szykują się uroczystości
Mija 30 lat intensywnej pracy leśników, nad odbudową lasu po największym pożarze w historii Lasów Państwowych, który objął ponad 9 tys. ha na terenie Nadleśnictw: Rudy Raciborskie, Kędzierzyn i Rudziniec. Dziś w tym miejscu znowu można korzystać ze wszystkich funkcji lasów. To najlepszy dowód na prowadzoną zrównoważoną gospodarkę leśną połączoną z intensywną ochroną szczególnie cennych obiektów przyrodniczych, a także udostępnianiem tych obszarów.
- Dramatyczne doświadczenie, jakim był katastrofalny w skutkach pożar, który wybuchł 26 sierpnia 1992 r. i strawił ponad 9 tys. ha lasów, ale także zabrał dwa życia strażaków, którzy walczyli z żywiołem oraz życie jednej osoby cywilnej, stało się początkiem istotnych zmian w podejściu do ochrony przeciwpożarowej lasów w Polsce. Dziś jako jedyny kraj w Europie, dysponujemy zintegrowanym Krajowym Systemem Ratowniczo Gaśniczym. Ale trzydziesta rocznica, to także świetny moment, aby pokazać, że leśnicy, w często bardzo niesprzyjających warunkach przyrodniczych, zbudowali od podstaw las po pożarze w taki sposób, że dla niewprawnego oka trudno odróżnić go od lasu, który przetrwał tamtą katastrofę - mówi Marcin Fischer, rzecznik Nadleśnictwa.
Witold Witosza, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie przypomina, że lasy na tym terenie, zostały doświadczone wieloma trudnymi wydarzeniami. - Trzy dekady temu 26 sierpnia 1992 roku to katastrofalny pożar lasu, który trawi prawie 5 tys. ha rudzkich lasów, 7 lipca 2017 roku to huraganowy wiatr, który na wiele lat zmieni krajobraz gmin Kuźnia Raciborska i Nędza, a w tym wszystkim niestrudzeni leśnicy i pracownicy nadleśnictwa Rudy Raciborskie. To dzięki ich wieloletniemu doświadczeniu, ogromnej wiedzy i wytrwałości mamy na „pożarzysku” piękny las, z którego możemy już czerpać dosłownie garściami jego dary, a na terenie po huraganie obserwować odradzający się las - mówi.
Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach nie ma wątpliwości, że lasy to nasz narodowy skarb a leśnicy, to grupa zawodowa, która wie o tym najlepiej.- Od trzydziestu lat wytrwale pracujemy nad tym, aby ten zdegradowany pożarem teren wrócił do swojej świetności. Nie bez powodu symbolem tej okrągłej rocznicy jest zielony feniks, gdyż te rudzkie lasy niczym feniks odrodziły się z popiołów - mówi, dodając, że aby zapewnić ciągłość lasów na tym terenie, planowana jest ich przebudowa. - Cały czas rozbudowujemy infrastrukturę, której celem jest zatrzymanie wody w lasach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z największych lejów o charakterze depresyjnym w Polsce, a wszystko to, aby las mógł spełniać jeszcze lepiej wszystkie swoje funkcje pomimo zmieniającego się klimatu.
Oprócz oficjalnych obchodów trzydziestej rocznicy pożaru 26 sierpnia, które pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odbędą się na dziedzińcu Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach, a poprzedzi je złożenie kwiatów na pożarzysku oraz o godzinie 11.00. msza św. w intencji leśników, strażaków, wszystkich służb mundurowych oraz osób zaangażowanych w ratowanie i odnawianie lasu, zaplanowano też kilka imprez towarzyszących.
W trakcie trwających obchodów można będzie podziwiać wystawę nagrodzonych prac fotograficznych, które zostały nadesłane do Nadleśnictwa w związku z konkursem fotograficznym „30 lat po pożarze – po co leśnik w lesie”, a także wystawę posterową o zmianach w ochronie przeciwpożarowej na terenie „pożarzyska”
Już 27 sierpnia na terenie Nadleśnictw Rudy Raciborskie oraz Kędzierzyn i Rudziniec, startuje Rodzinny Rajd Rowerowy, którego patronami zostali: Dawid Tomala, chodziarz i mistrz olimpijski z Tokio, a także Tomasz Marczyński, kolarz, reprezentant Polski. Szlaki rajdu wiodą terenem pożarzyska, a jego uczestnicy będą mogli podziwiać odbudowane lasy po pożarze, a także charakterystyczne obiekty turystyczne. Szczegóły dotyczące rajdu oraz regulamin znajdują się na stronach Nadleśnictw.
Z kolei 28 sierpnia, o godz. 14.00 na stadionie przy ul. Wyszyńskiego w Raciborzu, rozpocznie się rodzinny piknik służb mundurowych, na którym leśnicy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania związane z codzienną pracą, a także można będzie zobaczyć pojazd Straży Leśnej i wyposażenie Strażników. Gwiazdą wieczoru będzie zespół IRA. Dla młodszych gości wystąpi Arka Noego i Dikanda.
źródło: Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, oprac. (mad)
- 30 lat po wielkim pożarze 26 wiadomości, 8 komentarzy w dyskusji, 1029 zdjęć
Ludzie:
Marcin Fischer
Były nadleśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie
Witold Witosza
Były nadleśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie