Piątek, 3 maja 2024

imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława

RSS

Wąskotorówka z Rud dojedzie do Pilchowic

23.08.2022 10:44 | 1 komentarz | mad

Rudzki skansen otrzymał od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. elementy torów, w efekcie trasa wąskotorówki zostanie dobudowana na kolejnym odcinku.

Wąskotorówka z Rud dojedzie do Pilchowic
Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach co roku ściga do gminy Kuźnia Raciborska coraz więcej turystów (fot. Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach/ FB)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Urządzenia sterowania ruchem i elementy torów przekazane przez PLK pozwolą na utrzymanie sprawnych i bezpiecznych podróży. Sprzęt, niewykorzystywany już na sieci przypomni historię kolei w Rzeszowie, Skierniewicach, Ostrołęce i Zdunach - informuje Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wsparcie trafiło też do Gminnego Ośrodka Turystyki i Promocji w Rudach, które organizuje przejazdy zabytkową wąskotorową koleją na trasach Rudy - Rybnik Stodoły - Rudy oraz Rudy - Stanica - Rudy.

Magdalena Janus podkreśla, że pozyskanie od Polskich Linii Kolejowych m.in. szyny, podkładki żebrowe, wkręty i łapki, o wartości ponad 496 tys. zł pozwolą odbudować odcinek pomiędzy stacjami Stanica - Pilchowice. Zaznacza, ze dzięki darowiźnie PLK możliwe będą atrakcyjne wycieczki dalszym odcinkiem wąskotorówki o długości około 5 km.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jako zarządca narodowej sieci linii kolejowych, dbają nie tylko o utrzymanie obecnej infrastruktury, ale w swej działalności pamiętają także o historii dróg żelaznych. Wyrazem tego jest pomoc w propagowaniu tradycji kolei licznym instytucjom i organizacjom, zajmującym się ochroną zabytków techniki oraz promującym transport kolejowy. Wspieramy tę działalność przekazując m. in. elementy infrastruktury kolejowej oraz zabytkowy tabor - powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Darowizny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. stają się atrakcją dla pasjonatów kolei i turystów. To korzyści nie tylko dla obecnych, ale i przyszłych pokoleń. Dla kolejarzy ważne jest bowiem utrzymywanie pamięci o historii kolei. Dlatego wspieramy m. in. muzea i skanseny kolejowe, przekazując materiały niewykorzystywane już na sieci zarządzanej przez PLK. Działania różnego rodzaju organizacji i stowarzyszeń, związane z zachowaniem tradycji i historii dróg żelaznych zasługują na wszelką pomoc i uznanie – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.