Wtorek, 30 kwietnia 2024

imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii

RSS

Otwarci i światłoczuli czyli nadchodzi Rybnik Foto Festival [ZAPOWIEDŹ]

22.08.2022 13:47 | 0 komentarzy | (q)

- Cieszymy się, że możemy zaprosić w drugi weekend września na Rybnik Foto Festival i spotkanie z 17 fotografkami i 11 fotografami. Zaplanowaliśmy 5 godnych uwagi prezentacji autorskich, 6 ciekawych wystaw, 11 wyjątkowych pokazów slideshow i fotokastów, 2 wykłady praktyczne i konsultacje - mówią Nina i Marcin Giba.

Otwarci i światłoczuli czyli nadchodzi Rybnik Foto Festival [ZAPOWIEDŹ]
Katarzyna Szwarc, z cyklu Role models. Autoportrety
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nina i Marcin Giba o festiwalu:

- Dwa lata temu, w słowie wstępnym do naszego katalogu pisaliśmy, że świat stanął na krawędzi, a znany nam dotąd porządek został rozbity. Jakże dalece myliliśmy się wtedy myśląc, że jeśli pandemia nie zagrozi otwartości na spotkanie z drugim Człowiekiem to będziemy bezpieczni.

Tegoroczna edycja RFF mogłaby posługiwać się cytatem Heraklita z Efezu, że „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”, ponieważ doświadczyliśmy tego nominalnie i chyba w ogóle wszyscy od 2020 roku odczuwamy dojmującą „niestałość”. Jednak mamy nadzieję, że wymuszone zmiany, w tym rebranding marki RFF (obecnie Rybnik Foto Festival) i przenosiny z jednego miejsca, w którym spotykaliśmy się przez 18 edycji, do trzech różnych miejsc, nie wpłyną znacząco na atmosferę festiwalu, a jeśli tak – to oby na korzyść.

W obliczu wojny i wielu kryzysów, które są dzisiaj doświadczeniem wielu z nas, musieliśmy sobie zadać pytanie, czy kontynuowanie idei RFF z 2004 roku ma jeszcze sens? Uznaliśmy, że pokazywanie tego, co w fotografii (wydaje nam się) jakoś pouczające i piękne, a przede wszystkim ważne i wartościowe, pełni istotną rolę w budowaniu poczucia pewnej tożsamości, czy przynależności, ludzi obdarzonych wrażliwością i empatią.

Chcemy pozostawać otwarci i światłoczuli. Wierzymy, że nasza publiczność przyjeżdża do Rybnika żeby Widzieć i Słyszeć, bo to znaczy Wiedzieć więcej. I że przyjeżdża właśnie po doświadczenie wspólnoty – tej kruchej wartości, która ma siłę by zło dobrem zwyciężać.

Dlatego cieszymy się, że możemy zaprosić w drugi weekend września na spotkanie z 17 fotografkami i 11 fotografami. Zaplanowaliśmy 5 godnych uwagi prezentacji autorskich, 6 ciekawych wystaw, 11 wyjątkowych pokazów slideshow i fotokastów, 2 wykłady praktyczne i konsultacje. Zapraszamy również do pokazania swoich prac w naszym ‘fotograficznym hyde parku’, czyli Galerii Otwartej – otwartej dla każdej i każdego. Do testowania nowości sprzętowych i kuchni Ukrainy, dostarczonej przez uchodźczynie przebywające w Rybniku. Zapraszamy do zwiedzania zjawiskowej Zabytkowej Kopalni Ignacy, która będzie głównym salonem naszych spotkań. No i w ogóle do bycia z nami w dniach 9-11 września, bo naprawdę warto!

Od lewej Marcin Giba, Prezydent Piotr Kuczera, Nina Giba

Od lewej Marcin Giba, Prezydent Piotr Kuczera, Nina Giba

Słowo do Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery

Inspirujące spotkania, atrakcyjne wystawy i instalacje, twórcze warsztaty – tak od lat wyglądał Rybnicki Festiwal Fotografii. Dziś – pod zmienioną marką Rybnik Foto Festival, ale z tą samą energią osób organizujących przedsięwzięcie i z udziałem Miasta w roli partnera głównego – wydarzenie kolejny raz oferuje ciekawy program kilkudniowego spotkania ze sztuką uwieczniania świata w obiektywie. Bardzo się cieszę, że Festiwal zaistnieje w przestrzeni miasta, w jakże ważnych dla tożsamości i historii Rybnika miejscach. Jestem przekonany, że Zabytkowa Kopalnia Ignacy czy kaplica dawnego szpitala Juliusz staną się doskonałym tłem dla planowanych wydarzeń. Wszystkim uczestnikom Festiwalu życzę niezapomnianych wrażeń związanych z odkrywaniem tajników fotografii. Niech tym emocjom towarzyszy również przyjemność z odkrywania różnych obliczy Rybnika – miasta dobrego do życia, atrakcyjnego dla turystów, a przy tym otwartego na różne dziedziny sztuki.

Program Rybnik Foto Festival

piątek, 9 września

Kaplica szpitalna pw. św. Juliusza [ul. 3 Maja 18]

17:00 otwarcie wystawy Locals Katerina Kouzmitcheva

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna [ul. J. Szafranka 7]

18:30 otwarcie wystaw

Rafa/Fitoplankton/Ocean przyszłości Alicja Wróblewska

Gradienty: wydobycie Magda Gramsz | Ola Krośniak | Jola Olubińska-Charuba | Asia Smołka | Kasia Szwarc

19:30 pokaz slideshow

Roman Kalinowski Przystań | Katarzyna Heczko Bodora Pomiędzy | Michał Konrad Rzeka | Sylwia Penc I am your Mirror | Jan Makowski Oddalenia | Karolina Maliszewska Zdjęcie do dowodu | Dominik Księżyk 1587 km | Jadwiga Janowska False Flag | Leszek Górski Acid | Anna Tomaka Nie mów do mnie głucha | Marcin Pawlukiewicz Jak w rodzinie. O działkach i działkowcach

sobota, 10 września

Zabytkowa Kopalnia Ignacy [ul. I. Mościckiego 3]

[Budynek Sprężarkowni]

12:30 otwarcie instalacji i wystaw: Ludzie Białorusi Pasha Kritchko | Granny/Babcia Olena Morozova | Transformacje Karolina Jonderko

[Budynek Szybu Kościuszko]

Spotkania autorskie

14:00 Wojciech Plewiński

15:00 Bartek Warzecha

16:00 Anna Liminowicz

17:00 Kasia Stręk

18:00 Bownik

Kulturalny Club [Rynek 3]

21:00 koncert zespołu Bukowicz | dj set Dany d’Angelo

niedziela, 11 września

Zabytkowa Kopalnia Ignacy [ul. I. Mościckiego 3 / Budynek Stolarni]

wykłady praktyczne i konsultacje sponsorowane przez Fujifilm:

12:30 Dariusz Ogłoza O receptach na udaną fotografię dzikiej przyrody

14:30 Ewa Meissner Wprowadzenie do fotoedycji