Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

Lancetogłów, rdest czy pistia. Zaktualizowano listę inwazyjnych gatunków obcych

19.08.2022 08:05 | 0 komentarzy | sqx

Niektóre z 22 gatunków obcych, które właśnie znalazły się na liście unijnej występują już w Polsce w środowisku: dławisz okrągłolistny, sumik czarny, czy rdest wielokłosowy lub są przetrzymywane w hodowli m.in.: dławisz okrągłolistny, gambuzja kropkowana, gambuzja pospolita, lancetogłów królewski, pistia rozetkowa, przydenka żebrowata.

Lancetogłów, rdest czy pistia. Zaktualizowano listę inwazyjnych gatunków obcych
Jednym z gatunków, który został wpisany jest lancetogłów królewski / fot. ilustracyjne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lista inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla Unii została zaktualizowana na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej. Weszła w życie 2 sierpnia tego roku, dla części gatunków zacznie obowiązywać w 2024 (pistia rozetkowa, platana szponiasta, przydenka żebrowata), dla pozostałych w 2027 r. (dławisz okrągłolistny).

Co, jeśli mamy IGO, które zostały wpisane na listę?

zwierzęta

Sytuacja ta dotyczyć będzie przede wszystkim lancetogłowa królewskiego.

Ustawa o gatunkach obcych przewiduje 6 miesięcy od umieszczenia gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii na złożenie wniosku o zezwolenie na przetrzymywanie zwierzęcia. Wobec tego w przypadku IGO, które z dniem 2 sierpnia br. zostały umieszczone na ww. liście, do 2 lutego 2023 r. należy:

  • złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na przetrzymywanie i przemieszczanie zwierzęcia albo
  • przekazać zwierzę podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt albo
  • oddać zwierzę do uśmiercenia przez lekarza weterynarii oraz poinformować o tym w terminie 7 dni regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

zapasy IGO

Sytuacja ta dotyczy IGO przetrzymywanych komercyjnie np. w sklepach zoologicznych czy szkółkach ogrodniczych.

Posiadacz zapasu nabytego przed umieszczeniem gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii ma prawo bez zezwolenia:

do dwóch lat od umieszczenia gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii - przetrzymywać lub przemieszczać IGO w celu:

  • sprzedaży lub przekazania podmiotom prowadzącym badania naukowe, prowadzącym ochronę ex situ, wykorzystującym IGO do celów medycznych, posiadającym stosowne zezwolenia;
  • uśmiercenia zwierzęcia lub unieszkodliwienia rośliny;

przez rok od umieszczenia gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii

  • przetrzymywać lub przemieszczać IGO w celu sprzedaży lub przekazania podmiotom do celów niekomercyjnych, posiadającym stosowne zezwolenia na ich przetrzymywanie i przemieszczanie.

Posiadacz zapasu IGO powinien zapewnić przetrzymywanie i przemieszczanie zapasu IGO w obiekcie izolowanym oraz podejmować niezbędne środki w celu uniemożliwienia rozmnażania, rozprzestrzeniania się lub ucieczki IGO.

Jeśli posiadacz zapasu IGO przez 2 lata nie sprzedał lub nie przekazał IGO, to jest zobowiązany poddać zwierzę uśmierceniu zgodnie z zasadami określonymi w ustawie lub roślinę unieszkodliwieniu, w warunkach uniemożliwiających rozprzestrzenienie się tego zwierzęcia lub tej rośliny. Informację o uśmierceniu zwierzęcia lub unieszkodliwieniu rośliny należy przekazać do regionalnego dyrektora ochrony środowiska w terminie 7 dni.

Uwaga:

Kto narusza przepisy dotyczące IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski popełnia przestępstwo lub wykroczenie i może zostać obciążony administracyjną karą pieniężną do 1 000 000 zł.

/źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska/