środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

"To nieprawda. Nie było zrzutów ze zbiorników retencyjnych"

18.08.2022 18:37 | 0 komentarzy | sqx

Wody Polskie odniosły się do informacji, jakie pojawiały się w niektórych polskich i niemieckich doniesieniach, jakoby na przełomie lipca i sierpnia miały być dokonywane zrzuty wody ze zbiorników retencyjnych do Odry. "To przekłamanie" - komentują Wody Polskie.

"To nieprawda. Nie było zrzutów ze zbiorników retencyjnych"
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zbiornika Racibórz, który jest suchym polderem. Oznacza to, że gromadzi wodę tylko w okresie wezbrań - czytamy w komunikacie. /fot. wody.gov.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wody Polskie wyjaśniają, że krótkotrwały wzrost poziomu wody na przełomie lipca i sierpnia, był spowodowany czynnikami atmosferycznymi. W Czechach pod koniec lipca przeszły ulewne deszcze, co wpłynęło na przepływ oraz poziom wody w Odrze. Na wodowskazie Racibórz-Miedonia na Odrze, 25-30 lipca notowano poziom wody w granicach 115-120 cm. W ciągu doby pomiędzy 31 lipca a 1 sierpnia poziom wody wzrósł ponad dwukrotnie do 267 cm, a w kolejnych dniach zaczął opadać. Następnie fala ta przemieszczała się w dół rzeki, aż dotarła do Odry granicznej, powodując chwilowy wzrost poziomu wody. Było to naturalne zjawisko.

Dowodem na to jest także raport przygotowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który informuje, że "Analiza hydrogramów stanów wody w zlewni górnej i środkowej Odry wskazuje, że w okresie 25.07-09.08.2022 r. praca zbiorników retencyjnych, znajdujących na lewostronnych dopływach Odry na Nysie Kłodzkiej i Bystrzycy, zasadniczo nie odbiegała od wcześniej obserwowanych działań. Na zbiorniku Nysa (Nysa Kłodzka) przez cały okres występowania opadów obserwowano utrzymywanie stałego odpływu z jego około dwukrotnym zwiększeniem w dniu 3 sierpnia na okres ok. 24 godzin."

fot. wody.gov.pl

fot. wody.gov.pl

Wody Polskie przyznają, że w zbiorniku Nysa na Nysie Kłodzkiej, która jest dopływem Odry, doszło do ruchu wody Odrzańskiej Drogi Wodnej w tym okresie, co jednak było związane z wypadkiem, do którego doszło w jazie Rędzin we Wrocławiu, gdzie zaklinowała się barka. Bezpośredni wpływ na niewielkie podwyższenie stanu wody w Odrze miały także intensywne opady w województwie dolnośląskim na początku sierpnia. Jednak absolutnie nie były to wzrosty, które miałyby wpływ na masowe śnięcie ryb na odcinku Odry, podkreślają Wody Polskie.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zbiornika Racibórz, który jest suchym polderem. Oznacza to, że gromadzi wodę tylko w okresie wezbrań - czytamy w komunikacie.

/źródło: Wody Polskie wody.gov.pl/