Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kiedy wzniosą kolejne bloki TBS przy więzieniu?

11.08.2022 13:20 | 0 komentarzy | ma.w

Wiadomo, że nowe budynki wielomieszkaniowe w Raciborzu będą miały o jedno piętro więcej niż te stojące już przy Łąkowej. Kiedy TBS wykorzysta tamtejszy teren, kolejne bloki zamierza zbudować na Ostrogu.

Kiedy wzniosą kolejne bloki TBS przy więzieniu?
Leszek Wenda stoi na czele raciborskiego TBS
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Plan na 120 mieszkań

Raciborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zarządza kilkoma osiedlami w mieście - to bloki przy szpitalu; w rejonie Opawskiej czy na Ostrogu. To TBS zbudował nowe osiedle komunalne nieopodal więzienia, ale zarządzanie tam przejął Miejski Zarząd Budynków. W planach są kolejne inwestycje w zasób mieszkaniowy i na jego temat toczyła się dyskusja między prezesem TBS, a rajcami miejskimi.

Prezesem zarządu Raciborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest Leszek Wenda. Głównymi obszarami zainteresowań spółki są działalność inwestycyjna oraz zarządzanie istniejącym i powierzonym zasobem mieszkaniowym.

W ubiegłym roku spółka zakończyła budowę budynku przy ulicy Łąkowej. W październiku 2021 roku ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budowy dwóch budynków na działce sąsiedniej. Mają tam powstać dwa budynki mieszkalne łącznie z 120 mieszkaniami.

- Obecnie jesteśmy na etapie sprawdzenia i odbioru tej dokumentacji projektowej. Jeśli chodzi o plany na ten rok, to mając kompletną dokumentację projektową, chcemy uzyskać źródła finansowania tej inwestycji w postaci dopłaty do budowy. Jeżeli ta dopłata zostanie pozyskana, to na pewno chcielibyśmy wybrać generalnego wykonawcę robót budowlanych oraz rozpocząć tę budowę - wyjaśnił radnym na sesji Leszek Wenda.

Co tak długo?

Te wypowiedzi nie wystarczyły radnej Annie Szukalskiej z klubu Niezależnych Michała Fity. Ta wskazała, że inwestycja dość długo trwa. - Z czym to jest związane? - dociekała.

Prezes Wenda przekazał, że przetarg ogłoszono październiku roku ubiegłego. Rozstrzygnięto go w listopadzie i w grudniu zawarto umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej. Niezbędny jest jeszcze etap sprawdzenia i odbioru tej dokumentacji.

Przewodniczący Rady Miast Marian Czerner zapytał, czy te nowe budynki będą w tej samej

kubaturze, co aktualnie zamieszkane. Zdaniem Czernera miejsca przy Łąkowej jest nawet na 3 nowe bloki.

Prezes TBS wyjaśnił, że powstaną dwa budynki bez garaży podziemnych, ale o jedną kondygnację wyższe z racji tego, że będą dwuklatkowe z windą. To umożliwi towarzystwu ubieganie się o dofinansowanie w ramach funduszu dopłat.

Nie boją się kosztów?

Były prezydent miasta Mirosław Lenk zapytał, czy prezes wstępnie szacował koszty, bo ten temat jest obecnie trudny. Na rynku materiałów i usług budowlanych ceny wciąż galopują.

- Ciężko cokolwiek prognozować. Jeśli chodzi o te ceny remontów budowlanych, to wydaje się, że przynajmniej jeśli chodzi o ceny materiałów, to one dzisiaj się nieco ustabilizowały. Jeśli chodzi o koszt robót budowlanych to ciężko cokolwiek prognozować. Wykonawcy mają narzędzia w postaci tarcz covidowych, które dają im możliwość, niezależnie od tego co jest w umowie, występować do inwestorów o waloryzację wynagrodzenia - stwierdził przed radą miasta prezes TBS.

- Już na etapie przetargu te ceny mogą być kosmiczne. Trudno będzie to porównać z kosztami tych dwóch, wcześniej zbudowanych obiektów - zaznaczył Mirosław Lenk.

Jak dowiedzieli się radni, koszt robót budowlanych w powstałym w 2022 roku budynku był na poziomie 3 500 zł,

- Dzisiaj o takich kosztach możemy pomarzyć. Aktualnie to będzie na poziomie 5 000 – 6 000 zł. Generalnie zmieniły się mechanizmy finansowania tej inwestycji i tak jak te pierwsze dwa budynki były realizowane przy udziale dopłaty 40% i dopłata była wypłacana po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytkowania. Teraz mechanizm się zmienił, dopłata jest na poziomie 80% i jest wypłacana praktycznie przed rozpoczęciem realizacji inwestycji. Czyli gmina otrzymuje te pieniądze, przekazuje do TBS-u, uzupełnia udział o te swoje 20%, po zakończeniu inwestycji się rozlicza. Może być problem. Mówi się o tym, żeby te dopłaty również były waloryzowane - nadmienił Leszek Wenda.

Jakie są szanse na pozyskanie dofinansowania inwestycji? - Dość realne - ocenił prezes.

Z tego co mu wiadomo, środki funduszu dopłat aktualnie zostały wyczerpane. Bank może przekazać informacje, że wniosek prawnie został zakwalifikowany, ale dopłata zostanie wypłacona w terminie późniejszym.

Ile się czeka na mieszkanie z TBS-u?

- Trudno mówić o jakimkolwiek okresie oczekiwania, ponieważ ruch w istniejącym zasobie odbywa się na zasadzie, że ktoś musi wypowiedzieć umowę. Rocznie jest kilkanaście takowych mieszkań. Tymczasem wniosków jest ponad 170.

Jakie są dalsze plany rozbudowy zasobu TBS? Prezes poinformował, że trwają rozmowy z Miastem na temat przekazania kolejnej działki przy ulicy Lotniczej.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów