środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Szkoły dwujęzyczne lekiem na cięcia w nauce języka niemieckiego? Nie od nadchodzącego roku szkolnego

08.08.2022 10:33 | 2 komentarze | mad

Wprowadzenie nauczania dwujęzycznego od nowego roku szkolnego jest niemożliwe – mówi o tym burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla, który wcześniej informował, że w gminie rozpoznają taką możliwość. Tak samorząd chciał sobie poradzić z odgórnymi zmianami.

Szkoły dwujęzyczne lekiem na cięcia w nauce języka niemieckiego? Nie od nadchodzącego roku szkolnego
Od nowego roku szkolnego mniejszość niemiecka będzie miała prawo tylko do jednej godziny zajęć (zdjęcie poglądowe)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O tym, że w gminie analizują takie rozwiązanie, pisaliśmy w artykule pt.: Samorządowcy nadal walczą. Chcą utrzymać naukę języka niemieckiego na tym samym godzinowym poziomie. W efekcie poza nauczaniem języka mniejszości dodatkowa część przedmiotów również byłaby prowadzona dwujęzycznie.

- Dyrektorzy mają rozeznać możliwości kadrowe w każdej szkole, czy takowe nauczanie dałoby się wprowadzić. Oczywiście podstawowym warunkiem nauczania w formie dwujęzycznej jest złożenie wniosku przez rodziców. Zobaczymy jak sytuacja będzie się rozwijała - zapowiadał burmistrz, przypominając, że tak funkcjonuje placówka w raciborskiej Studziennej – ZSP 4. - Sytuacja jest tam trochę inna, bo oni nie mają stałego obwodu szkolnego. Warunkiem przyjęcia jest złożenie deklaracji przez rodziców. My mamy szkoły obwodowe i tutaj jest pewien problem, bo aby taka nauka mogła być skuteczna, to w każdym z oddziałów musiałaby być 100-procentowa zgodność rodziców, czy dany oddział jest dwujęzykowy, czy jednojęzykowy. Myślę, że do wakacji uda nam się te problemy formalne wyjaśnić i zobaczymy, czy ten pomysł uda się wdrożyć, i to nauczanie dwujęzyczne będzie u nas możliwe - tłumaczył.

Włodarz nawiązał do tego tematu na jednej z ostatnich sesji rady miejskiej, informując, że rozwiązanie nie jest do wprowadzenia „na już”. Najpierw trzeba dostosować szereg dokumentów, decyzję w formie uchwały musi podjąć też rada.

- Jeżeli chcielibyśmy takie rozwiązanie wprowadzić, to rada musi stosowne uchwały podjąć najpóźniej do końca lutego odnośnie kolejnego roku szkolnego (czyli 2023/2024 - przyp. red.) - powiedział włodarz.

O co rozbija się problem? Przypomnijmy, że chodzi o decyzję posłów Zjednoczonej Prawicy, którzy zadecydowali o zmniejszeniu wydatków o 39,8 mln zł w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Pozyskane środki przeznaczono na rzecz zwiększenia rezerwy celowej, w nowo utworzonej pozycji „Środki na nauczanie języka polskiego w Niemczech”. W efekcie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie zmniejszające tygodniowo liczbę godzin nauki języka. W ślad za tą decyzją do samorządów popłynie mniej pieniędzy.

Ile uczniów korzystało z nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w roku szkolnym 2021/2022? Zapytaliśmy o to w poszczególnych gminach wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego. Oto dane, które pozyskaliśmy: Kuźnia Raciborska 516, Kornowac 241, Krzyżanowice 549, Nędza 299, Pietrowice Wielkie 322, Rudnik 278 i Krzanowice 304. Łącznie więc z takiego nauczania korzystało 2509 uczniów.


Czytaj także: 

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.