środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Ciepło z "Chwałowic" wkrótce przestanie płynąć do Rybnika. Kto, czym i za ile ogrzeje mieszkańców?

03.08.2022 19:30 | 11 komentarzy | żet

Należąca do PGG ciepłownia przestanie dostarczać ciepło z początkiem nowego roku. Zadanie przejmie "Termika", które inwestuje w kotłownie gazowe.

Ciepło z "Chwałowic" wkrótce przestanie płynąć do Rybnika. Kto, czym i za ile ogrzeje mieszkańców?
Elektrociepłownia w Chwałowicach będzie wytwarzać ciepło dla rybniczan do końca roku. Później za ogrzewanie weźmie się PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. Zmiana będzie oznaczać również odejście od węgla na rzecz gazu. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Google Maps.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sześć kotłowni

Polska Grupa Górnicza S.A. zapowiedziała, że 1 stycznia 2023 roku ciepłownia "Chwałowice" nie będzie zasilać sieci ciepłowniczej w Rybniku. Sieć należy do PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. z Jastrzębia-Zdroju i to właśnie ta spółka podjęła się zapewnienia dostaw ciepła do tysięcy rybnickich gospodarstw domowych. PGNiG Termika zamierza wybudować własne źródła ciepła i infrastruktury technicznej, które zabezpieczą dostawy na potrzeby ogrzewania Rybnika począwszy od 2023 roku.

- Model techniczny projektu zakłada budowę rozproszonych źródeł ciepła w sześciu różnych lokalizacjach na terenie Rybnika. Każde z nowych źródeł będzie odrębnym, samodzielnym obiektem, które współpracować będą z pozostałymi źródłami w celu zapewnienia dostaw ciepła do miejskiego systemu ciepłowniczego, jednakże pod każdym innym względem będą niezależnymi ruchowo obiektami - przekazuje Nowinom Paweł Jamrozik, rzecznik prasowy w PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A.

Cztery kotłownie gazowe powstaną w Chwałowicach, na terenach które Termika kupiła od PGG, kolejne dwa na terenach pozyskanych przez spółkę ciepłowniczą od Miasta Rybnika (rejon ronda Chwałowickiego oraz ulicy Energetyków)*.

Gaz na pierwszym miejscu, węgiel i olej w rezerwie

Czy rejonowe kotłownie gazowe będą jedynym źródłem ciepła dla mieszkańców Rybnika podłączony do sieci, czy też będą również inne? - Zasilanie mieszkańców w ciepło do końca roku 2022 będzie realizowane na bazie dotychczasowej umowy z PGG (węgiel). Natomiast z początkiem roku 2023 PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa będzie kontynuować zasilanie mieszkańców w ciepło, bazując w podstawie na paliwie gazowym z uwzględnieniem, że w formie rezerwowej od stycznia 2023 roku do czerwca 2023 roku spółka będzie posiłkować się dotychczasową formą zasilania, tj. PGG (węgiel) - wyjaśnia Paweł Jamrozik.

Jaki będzie procentowy udział poszczególnych rodzajów opału (węgiel, gaz, inne) w produkcji ciepła dla mieszkańców Rybnika?

- Spółka zakłada, że produkcja ciepła dla wskazanego obszaru będzie oparta w 100% na gazie ziemnym. Spółka, w celu ograniczenia ryzyk wynikających między innymi z obaw w UE o dostęp do gazu ziemnego oraz w celu ochrony konsumentów, zarezerwowała umową z PGG dodatkową moc cieplną. Ponadto Spółka prowadzi proces zakupu kotłów olejowych, które będą stanowiły rezerwę mocy cieplnej

- odpowiada Paweł Jamrozik.

(żet)


* Oto szczegółowa lokalizacja i rodzaj instalacji, które wykona PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A.:

  • lokalizacja nr 1 przy ul. Kopalnianej – kotłownia gazowa i instalacja kogeneracji
  • lokalizacja nr 2 na terenie wydzielonym z granic Ciepłowni „Chwałowice” teren po chłodni kominowej – kotłownia gazowa
  • lokalizacja nr 3 przy ul. Przewozowej – kotłownia gazowa
  • lokalizacja nr 4 przy ul. Chwałowickiej, szyb V KWK ROW Ruch Chwałowice – kotłownia gazowa i instalacja kogeneracji
  • lokalizacja nr 5 przy Rondzie Chwałowickim – kontenerowa kotłownia gazowa
  • lokalizacja nr 6 przy ul. Energetyków – kontenerowa kotłownia gazowa

Nowa taryfa za ciepło

Zapytaliśmy, o ile zdaniem PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A. mogą wzrosnąć rachunki odbiorców indywidualnych za ogrzewanie w najbliższym sezonie grzewczym?

- Wprowadzenie nowej taryfy dla ciepła przez PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A., zatwierdzonej decyzją Prezesa URE z dnia 14.07.2022 r., która została wprowadzona do stosowania od sierpnia 2022 r., skutkuje podniesieniem cen i stawek opłat średnio o około 34,9%. Wysokie ceny paliw służących do wytwarzania ciepła oraz rosnący koszt uprawnień do emisji CO2 to główne determinanty wzrostu cen ciepła wytwarzanego przez Spółkę - odpowiada rzecznik prasowy PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. Jednocześnie Paweł Jamrozik podkreśla: powyższe aspekty pozostają niezależne od Spółki, która pomimo negatywnego wpływu czynników zewnętrznych dąży do zapewnienia nieprzerwanych dostaw ciepła dla swoich odbiorców.