Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Tłumy na otwarciu Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA]

30.07.2022 18:54 | 0 komentarzy | FK

Pomimo deszczowej pogody wodzisławianie i sympatycy muzeum nie zawiedli. Tłumy zgromadziły się w odnowionym Pałacu Dietrichsteinów aby podziwiać wykonane prace i uczestniczyć w specjalnie przygotowanych atrakcjach. 

Tłumy na otwarciu Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA]
Dyrektor Sławomir Kulpa, Natalia Dubiel, która zajęła I miejsce w konkursie na projekt muzealnej maskotki oraz Kinga Kłosińska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W sobotnie popołudnie zgromadziło wiele osób do wodzisławskiego muzeum. Nie brakowało licznych atrakcji. Na gości czekała wioska średniowieczna, której atrakcje zostały przeniesione do budynku ze względu na pogodę. 

Konkurs na muzealną maskotkę

Podczas imprezy poznano zwycięzców konkursu na muzealną maskotkę. Pierwsze miejsce zdobyła Natalia Dubiel.

- Konkurs na maskotę  jest związany z otwarciem Pałacu Dietrichsteinów. Chcieliśmy mieć jakąś postać, która będzie symbolizować nasz pałac, która będzie mogła się znaleźć na gadżetach dedykowanym najmłodszym. Wpłynęło 117 prac, z których komisja w składzie prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, dyrektor Sławomir Kulpa oraz artysta -plastyk Karolina Gajewska wybrała trzy miejsca i trzy wyróżnienia. Pierwsze miejsce zajęła 14-latka Natalia Dubel, której maskotka tj. mamut został uszyty Magdalenę Szlezak - mówi Kinga Kłosińska, pracownik muzeum.

Interesujący wykład dyrektora Kulpy dotyczący wodzisławskiego browarnictwa

Można było również skosztować wodzisławskiego piwa Paloczaj produkowanego w domowym browarze wg oryginalnej receptury, którą udało się odtworzyć poprzez liczne badania. Degustacja odbyła się w ramach wykładu dyrektora Sławomira Kulpy poświęconego historii wodzisławskiego browarnictwa.

- To jest wykład, który powstał w oparciu o badania browarów wodzisławskich. Materiał, który został przedstawiony opiera się na źródłach pisanych. Dotarłem do wielu archiwalnych materiałów, które znajdują się w Raciborzu, Opawie, Brnie oraz wielu innych miejscach w Polsce. Ślady po browarach nie istnieją w świadomości wodzisławian, a faktem jest że browary istniały i jest to część historii miasta- mówi Sławomir Kulpa

Wśród wielu atrakcji nie brakowało ciekawych ekspozycji

- Pomimo niesprzyjającej pogody wiele osób przybyło. Ludzie są stęsknieni zobaczenia tego miejsca po  okresie remontu, które się rewolucyjnie przeobraziło. Dotychczas mogli oglądać jak zmienia się bryła, a dziś pokazujemy wnętrze. Chciałbym podziękować władzom Wodzisławia Śląskiego, które dołożyły starań aby ten pałac wyglądał tak jak wygląda, dziękuję przede wszystkim pracownikom muzeum, którzy stworzyli ekspozycje.  Serdecznie zapraszam aby odwiedzić wodzisławskie muzeum- dodaje dyrektor Sławomir Kulpa

Ciekawostką była też między innymi wystawa pt. "Śląska szlachta. Między Śląskiem a Europą" autorstwa dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, wybitnego historyka i genealoga specjalizującego się w arystokracji śląskiej, autora wielu monografii rodów szlacheckich, który przedstawił na swoim wykładzie bardzo interesujące informacje związane z tym tematem.

Jutro kolejne atrakcje

Jutro od 15.00 zaczyna się kolejny dzień uroczystości. W programie pokaz mody dworskiej, wykład dotyczący historii pałacu, koncert zespołu Lux Antiqua oraz wiele innych atrakcji.