Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

Jastrzębie w programie ochrony dzieci przed krzywdzeniem

20.07.2022 09:00 | 0 komentarzy | AgaKa

Zaledwie 15 spośród 167 gmin województwa śląskiego weźmie udział w projekcie „Dziecko w Centrum – tworzenie lokalnych systemów ochrony dzieci przed krzywdzeniem”. Wśród nich znajdzie się Jastrzębie-Zdrój. Stanie się tak za sprawą Anny Stasiak i Marzeny Sumary – dwóch pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej, które zostały zakwalifikowane do udziału w programie.

Jastrzębie w programie ochrony dzieci przed krzywdzeniem
fot. poglądowe pexels
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wraz z ekspertami zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie  będą brały udział w wypracowywaniu standardów pomocy dzieciom krzywdzonym.

– Zgłosiłyśmy się, bo od lat zajmujemy się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Z projektem zetknęłyśmy się podczas udziału w jednej z konferencji. Od razu pomyślałyśmy, że to wyzwanie właśnie dla nas. Chcemy usystematyzować naszą wiedzę, zyskać nowe kompetencje, współtworzyć nowe, lepsze standardy w naszym mieście. Tak, by żadne krzywdzone dziecko nie zostało ze swym problemem samo – podkreślają pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej.

Celem głównym projektu jest ochrona dzieci przed krzywdzeniem ze strony osób dorosłych oraz rówieśników poprzez zwiększenie kompetencji profesjonalistów pracujących z dziećmi. Liderki projektu będą podejmować współpracę z władzami i instytucjami lokalnymi we wdrażaniu standardów ochrony dzieci przed przemocą  – tak, by każde dziecko, zgłaszające problem (czy to dotyczący przemocy w rodzinie, czy w szkole) zyskało taką samą opiekę.

– Dzieci muszą wiedzieć, do kogo mogą zgłosić się w kryzysowych sytuacjach. Dorośli – że nie wolno bagatelizować żadnych sygnałów, dotyczących przemocy. Bardzo zależy nam na tym, by wszyscy znali dokładnie całą drogę postępowania w takich przypadkach. Także dzieci nie mogą być zaskoczone tym, co będzie się z nimi działo np. z chwilą  podjęcia interwencji. Przejrzystość zasad to podstawa zaufania – mówią liderki.

W ramach projektu pracownicy socjalni  jastrzębskiego Ośrodka Pomocy Społecznej będą brały udział w cyklu warsztatów i szkoleń. Mogą również liczyć na pomoc mentorów i superwizorów – specjalistów o ogólnopolskiej renomie. Program będzie prowadzony pilotażowo w naszym mieście do listopada 2023 roku.