środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Rybnickie Centrum Aktywności Lokalnej kolejny raz zostało wyróżnione na arenie międzynarodowej

19.07.2022 14:19 | 0 komentarzy | NM

Nie po raz pierwszy europejscy architekci zauważyli i docenili projekt rybnickiego Centrum Aktywności Lokalnych. Tym razem CAL zdobył atencję i uznanie w konkursie European Prize for Urban Public Space – Europejskiej  Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej.

Rybnickie Centrum Aktywności Lokalnej kolejny raz zostało wyróżnione na arenie międzynarodowej
Tak prezentuje się budynek CAL. Zdjęcie: rybnik.eu/Fot. Marcin Giba.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

CAL jest projektem autorstwa Marleny Wolnik z MWArchitekci, który znalazł się w gronie 25 wyróżnionych w konkursie European Prize for Urban Public Space. 

Konkurs ten organizowany jest co dwa lata, a jego założeniem jest promowanie projektów i rozwiązań, służących tworzeniu, odzyskiwaniu i ulepszaniu przestrzeni publicznych w miastach europejskich.

W tym roku do konkursu zgłoszono 326 prac z 35 krajów (w tym 27 prac z Polski). Jury stworzyło z nich krótką listę, na której znalazło się 25 wyróżnionych prac (w tym 3 z Polski). 

Niestety rybnickie Centrum Aktywności Lokalnej nie znalazło się w finale European Prize for Urban Public Space, jednak Marlena Wolnik przekonuje, że już samo wyróżnienie na międzynarodowym forum, jest bardzo ważne dla projektu.

- Ilość nagród i wyróżnień jakie zdobywa ta realizacja daje ogromnie dużo radości i zawodowej satysfakcji, ale jest też potwierdzeniem, że inicjatywa śp. Wojtka Studenta była w 100 proc. trafiona – przekonuje Marlena Wolnik, autorka projektu Centrum Aktywności Lokalnej. – Inwestycja w dzielnicy Kłokocin jest zasadna i potrzebna, a pomysł na przestrzeń, architekturę i użytkowanie tego obiektu ciekawe i innowacyjne na tyle, że dostrzeżone i docenione w tak wielu środowiskach ekspertów z najbardziej prestiżowych, europejskich organizacji. Najbardziej cieszy mnie jednak widok tego, jak bardzo to miejsce zaistniało w samej dzielnicy i jak wspaniale jest wykorzystywane przy tak wielu wydarzeniach  organizowanych przez jej mieszkańców – dodaje M. Wolnik.

Warto przypomnieć, że CAL powstało w 2019 roku w dzielnicy Kłokocin. Składa się ono z dwóch budynków: głównego, zaplanowanego jako miejsce spotkań, wraz z lokalem użytkowym i zapleczem sanitarnym oraz wiaty z siedziskami.