Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Mateusz Tomiczek z Rybnika wziął udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej. Poszło mu świetnie!

19.07.2022 14:18 | 0 komentarzy | ż

Uczeń II LO w Rybniku wszedł w skład czteroosobowej druży z Polski, która zajęła 5. miejsce na świecie. Indywidualnie Mateusz Tomiczek uplasował się na 20. miejscu światowej czołówki.

Mateusz Tomiczek z Rybnika wziął udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej. Poszło mu świetnie!
Anna Ziętek, Filip Szczęk, Mateusz Tomiczek i Piotr Zatwarnicki podczas wycieczki do Paryża po udanym starcie w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej. Fot. Olimpiada Geograficzna.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Świetny wynik Polaków

209 uczestników Międzynarodowej Olipiady Geograficznej zmierzyło się z testem pisemnym, zajęciami terenowymi oraz multimedialnym quizem. Polscy uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki, równy poziom, wszyscy zdobywając srebrne medale. Mateusz Tomiczek (II LO w Rybniku) zajął 20. miejsce na świecie, Piotr Zatwarnicki (PLO nr III w Opolu) – miejsce 25., 35. lokatę zajęła Anna Zientek (VIII LO w Poznaniu) a na 50. miejscu znalazł się Filip Szczęk (VIII LO w Warszawie). Indywidualnym zwycięzcą został Sanzhar Khamitov z Kazachstanu. Drużynowo Polacy zajęli 5. miejsce pośród 54 krajów. Zwyciężył Singapur, przed Litwą i drużyną Tajwanu.

Jaką wiedzą musieli się wykazać?

odpowiadało na pytania dotyczące m.in.: zrównoważonego rozwoju, wysp Pacyfiku południowego, ruchu lotniczego i gazów cieplarnianych, zjawisk zachodzących w Delcie Mekongu, czy też zagrożeń naturalnych w kontekście rozwoju obszarów miejskich.

Zajęcia terenowe odbyły się w formie wirtualnej wycieczki po dolinie dolnego biegu Sekwany, w ramach której uczniowie mieli m.in. zaproponować nowe formy zrównoważonego rozwoju turystyki na obszarach bagiennych Vernier.

Quiz multimedialny zawierał 40 zadań jednokrotnego wyboru z geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej.

Osiemnaste zmagania młodych geografów z całego świata

Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna (iGeo), organizowana przez Międzynarodową Unię Geograficzną, jest corocznymi zawodami dla najlepszych uczniów szkół średnich, wyłonionych w krajowych zawodach olimpijskich. W tegorocznej edycji, przeprowadzonej w dniach 12-18 lipca w formule zdalnej z Paryża, udział wzięło 209 zawodników, reprezentujących 54 kraje.

Olimpiada miała charakter zdalny. Uczniowie z Polski przebywali w Warszawie. Polska drużyna przez czas zawodów przebywała w Warszawie. Oprócz zwiedzenia stolicy, uczniowie odwiedzili Nadbużański Park Krajobrazowy oraz Twierdzę Modlin. Po zakończeniu części testowej, uczniowie udali się na kilkudniową wycieczkę do Paryża, w miejsce tradycyjnie organizowanej poolimpijskiej sesji terenowej.

Udział polskiej drużyny został zorganizowany i sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, przy dużym wsparciu partnerów i sponsorów – Fundacji Empiria i Wiedza, Esri Polska Sp. z o.o. oraz Nowa Era Sp. z o.o.

źródło: Olimpiada Geograficzna, oprac. ż