Ustawa ws. maksymalnej ceny węgla za tonę podpisana przez Prezydenta. Kiedy zacznie obowiązywać?
Odbiorcy indywidualni, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły skorzystać z zakupu węgla w maksymalnej cenie 996,60 zł za tonę. Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia, czyli opublikowania jej w Dzienniku Ustaw RP.
996,60 to maksymalna cena za tonę węgla, co znaczy, że można sprzedawać ją za mniejszą kwotę. Dopłaty nie będą wypłacane klientom, a sprzedawcom węgla na ich wniosek.
W Ustawie określono, że dopłatom podlegają węgiel kamienny, brykiet lub pellet, zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego, wydobyte lub wyprodukowane w RP lub do niej sprowadzone w okresie od 16 kwietnia do końca bieżącego roku.
Liczba ton paliwa, które można zakupić z dopłatą została ściśle określona i wynosi 3 tony na jedno gospodarstwo, spółdzielnię lub wspólnotę (jeśli mają ogrzewanie na dane paliwo).
Przedsiębiorstwa otrzymają do 1073,13 zł brutto dopłaty za każdą tonę sprzedaną po ustawowo maksymalnej cenie, o dopłatę należy wnioskować. Rekompensaty będą wypłacane z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, Skarb Państwa przeznaczy na ten cel 3 mld złotych.
Przypomnijmy, że przy zakupie węgla jesteśmy zobowiązani do okazania kopii deklaracji złożonej do CEEB.
Skąd kwota 996,60 zł? Taka była przeciętna średnioroczna cena detaliczna 1000 kg węgla kamiennego w 2021 r. W tym roku ceny za tonę sięgają nawet do 3 tysięcy złotych.
Komentarze
3 komentarze
pewnie masz w domu kaloryfery żeś taki mądry..."ciepło systemowe" - no to teraz będziesz kwiczał! Nie wiem, czy ci na internet starczy...
Socjalizm wraca
droga redakcjo - pytanie ile lokalnych składów przystąpi do "promocji" rządu - rzućcie listą składów, które przystąpią do "akcji"