Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Ustawa ws. maksymalnej ceny węgla za tonę podpisana przez Prezydenta. Kiedy zacznie obowiązywać?

12.07.2022 17:18 | 3 komentarze | sqx

Odbiorcy indywidualni, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły skorzystać z zakupu węgla w maksymalnej cenie 996,60 zł za tonę. Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia, czyli opublikowania jej w Dzienniku Ustaw RP.

Ustawa ws. maksymalnej ceny węgla za tonę podpisana przez Prezydenta. Kiedy zacznie obowiązywać?
Węgiel, brykiet lub pellet - to paliwa, których ceny będą rekompensowane przez państwo. Dopłaty otrzymają jednak sprzedawcy paliw, a nie odbiorcy indywidualni.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

996,60 to maksymalna cena za tonę węgla, co znaczy, że można sprzedawać ją za mniejszą kwotę. Dopłaty nie będą wypłacane klientom, a sprzedawcom węgla na ich wniosek.

W Ustawie określono, że dopłatom podlegają węgiel kamienny, brykiet lub pellet, zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego, wydobyte lub wyprodukowane w RP lub do niej sprowadzone w okresie od 16 kwietnia do końca bieżącego roku.

Liczba ton paliwa, które można zakupić z dopłatą została ściśle określona i wynosi 3 tony na jedno gospodarstwo, spółdzielnię lub wspólnotę (jeśli mają ogrzewanie na dane paliwo).

Przedsiębiorstwa otrzymają do 1073,13 zł brutto dopłaty za każdą tonę sprzedaną po ustawowo maksymalnej cenie, o dopłatę należy wnioskować. Rekompensaty będą wypłacane z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, Skarb Państwa przeznaczy na ten cel 3 mld złotych.

Przypomnijmy, że przy zakupie węgla jesteśmy zobowiązani do okazania kopii deklaracji złożonej do CEEB.

Skąd kwota 996,60 zł? Taka była przeciętna średnioroczna cena detaliczna 1000 kg węgla kamiennego w 2021 r. W tym roku ceny za tonę sięgają nawet do 3 tysięcy złotych.