W Gołkowicach posadzono papieski dąb. Na pamiątkę setnej rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski
Leśnicy przywieźli do gminy Godów dąb papieski. Został on posadzony w wyjątkowym miejscu.
Dąb przywieźli do Gołkowic leśnicy z Nadleśnictwa Rybnik, którzy w ubiegłym roku udali się razem z innymi pracownikami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach na pielgrzymkę do Watykanu. Wówczas sadzonkę dębu poświecił papież Franciszek. 21 czerwca, w roku setnej rocznicy przyłączenia Górnego Śląska, dąb został posadzony przy kościele pw. św. Anny w Gołkowicach, nieopodal pomnika, upamiętniającego powstańców śląskich z Gołkowic, poległych w walkach lat 1919-1921.
Leśnicy przywieźli papieski dąb
Uroczystość poprzedzona została mszą świętą, która została odprawiona w kościele św. Anny - sprawowanej w intencji Ojczyzny - na pamiątkę 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Mszy św. przewodził ks. Adam Baron, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach. Udział wzięli w niej również przedstawiciele władz samorządowych - wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk, przewodniczący Rady Gminy w Godowie Antoni Tomas, delegacja Nadleśnictwa Rybnik z p.o. Nadleśniczego Tomaszem Olszewskim na czele pracownikami Nadleśnictwa Romanem Kwapulińskim, Grzegorzem Adamczykiem i Pauliną Sobczuk, a także społeczność Szkoły Podstawowej im. por. pil. Franciszka Surmy w Gołkowicach z dyrektorem Waldemarem Paszylką na czele. Obecny był również sołtys Gołkowic, Piotr Wrodarczyk.
Dąb urośnie w sąsiedztwie powstańczego pomnika
Po mszy św. - w sąsiedztwie pomnika poświęconego powstańcom śląskim z Gołkowic, którzy w latach 1919-1921 zginęli w walkach o przyłączenie Śląska do Polski - nastąpiło uroczyste zasadzenie sadzonki dębu papieskiego oraz poświęcenie tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Dyrektor szkoły przypomniał historię przyłączenia Górnego Śląska, w tym Ziemi wodzisławskiej do Polski, zaś nadleśniczy Tomasz Olszewski zaznaczył, że Polska miała szczęście, że pracowici mieszkańcy Górnego Śląska chcieli, by region ten został przyłączony do odrodzonej Polski.
Komentarze
1 komentarz
Powstańcy Śląscy wcale nie walczyli o przyłaczenie Śląska do Polski. To jest zwykłe kłamstwo rozpowszechniane w szkołach w celu legitymizacji przynalezności regionu który nigdy nie był Polski. Z resztą wystarczy spojrzeć na daty : w 1920 roku Polska nadaje Śląskowi status organiczny a więc autonomię ale przyłączenie tej autonomii do Polski następuje dopiero w roku 1922 a zatem dwa lata później. Tym samym czy Powstańcy Śląscy walczyli o polskość Śląska czy o Autonomię Śląską w Polsce odpowiedzcie sobie sami. W tym wszytskim zakłamywany jest nawet taki szczegół że nie biało - czerwone barwy nosili na opaskach ale biało - niebieskie. O tym co stało się z Wojciechem Korfantym jako największym krzewicielem rzekomej polskość Śląska, w szkołach nawet nie wspominają pół słowem. Aresztowany przez polskie władze, został w stanie agonalnym wyniesiony na noszach z polskiego więzienia po czym zmarł w szpitalu dwa tygodnie potem bo sanacyjna propaganda nie potrafiła by wyjaśnić jak to możliwe że największy propagator Polski na Górnym Śląsku zmarł w polskim więzieniu. To wszystko jest prawdą której wy nie uczycie, wieszacie za to flagi, sadzicie drzewa budując państwo z papyndekla ! W świecie żyje 80 milionów Polaków z czego w ojczyźnie mieszka około 38 milionów a więc nawet nie połowa a to mówi samo za siebie !