środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Przeszłość połączona z nowoczesnością. Nowa ekspozycja na rudzkiej wąskotorówce [ZDJĘCIA]

09.07.2022 11:39 | 0 komentarzy | bart

Wirtualne muzeum kolejnictwa to nowa oferta Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach, które otworzy się dla zwiedzających jeszcze w lipcu. Można tam spotkać ducha kolejarza, zobaczyć, jak zbudowany jest kocioł parowozu, a dzięki okularom 3D poczuć się jak maszynista.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowa ekspozycja ma charakter ścieżki dydaktycznej, którą zrealizowano w ramach projektu "Kolejka wąskotorowa - cel turystyczny" we współpracy z czeską linią kolejową Třemešná ve Slezsku - Osoblaha. Za cel przyświecało stworzenie rozległego ośrodka turystycznego, łączącego problematykę kolei wąskotorowej.

Nie czekają na oficjalne zakończenie projektu

Na muzeum została zaadaptowana dawna hala wagonowni, gdzie pracownicy stacji dokonywali napraw taboru. - Jako, że nie przeprowadzamy tutaj już prac remontowych, stworzyliśmy ścieżkę multimedialną, przybliżającą historię kolejnictwa, szczególnie kolei wąskotorowej oraz przybliżającą działanie poszczególnych urządzeń kolejowych - mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Turystyki i Promocji w Rudach Krzysztof Kopeć.

Dzieci na stacji przywitał dyrektor GOTiP Krzysztof Kopeć

Dzieci na stacji przywitał dyrektor GOTiP Krzysztof Kopeć

Finalizacja projektu ma nastąpić po wakacjach, jednak ze względu na ukończone prace w Rudach, postanowiono już teraz udostępnić salę zwiedzającym. - Chcemy, by te muzeum służyło wszystkim i nie czekało na oficjalne otwarcie na jesień, kiedy Czesi będą gotowi. Tym samym uruchamiamy je już teraz - powiedział nam burmistrz Paweł Macha. Jak zaznacza włodarz - to kolejny etap renowacji tej kolei. - Przed nami dalsze działania. Idziemy z duchem czasu - podkreśla sternik kuźniańskiej gminy.

Jak funkcjonuje nowe muzeum, miały okazję przekonać się dzieci z Ukrainy, które w ramach półkolonii przebywają w Kuźni Raciborskiej. Na kolejkę przyjechały nowym autobusem, który od września będzie dowoził uczniów do szkół (pisaliśmy o tym TUTAJ). - Cieszę się, że ziemia raciborska zyskuje kolejne, atrakcyjne miejsca turystyczne. To niewątpliwie wielka zasługa nie tylko pana burmistrza Machy, ale wszystkich osób, które bardzo przyłożyły się do tego, żeby to miejsce nie zostało zapomniane, a się rozwijało - powiedział obecny na otwarciu sali multimedialnej wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Na nową ekspozycję składają się prawdziwe maszyny oraz ich wirtualne odpowiedniki

Na nową ekspozycję składają się prawdziwe maszyny oraz ich wirtualne odpowiedniki

Połączyć stare z nowym

Na co warto zwrócić uwagę, odwiedzając salę multimedialną? - Mamy odtworzoną historię na monitorach, gdzie są animacje, przedstawiające nam rozwój kolei. Przy użyciu starego parowozu, który został wyremontowany, możemy zobaczyć, jak jest zbudowany kocioł parowozu, gdzie się pali ogień, gdzie idzie para. W jednym z pomieszczeń odtworzono historię z kotłem parowozu, który miał wypadek jeszcze przed drugą wojną światową. Stworzyliśmy więc legendę, którą odtwarzamy już przy użyciu nowoczesnych metod. Połączyliśmy stare z nowym. Mamy też okulary 3D, w których możemy się poczuć jako prowadzący parowóz, który w rzeczywistości jeździ u nas jako Las49 - mówi Krzysztof Kopeć.

Dzięki tym okularom 3D możemy znaleźć się wewnątrz kabiny parowozu

Dzięki tym okularom 3D możemy znaleźć się wewnątrz kabiny parowozu

Od pomysłu do stworzenia nowego muzeum minęły cztery lata. Sama realizacja zajęła zaś sześć miesięcy. Wykonawcą sali multimedialnej jest firma SimKol Sp. z o. o. Symulatory Szkoleniowe z Katowic. Koszt atrakcji wyniósł ponad 1 mln zł. Jak zaznacza dyrektor Kopeć - najgorsze były formalności.

Gwarancja zadowolenia

Nową ekspozycję będzie mógł odwiedzić każdy. Sala będzie czynna na razie w niedziele w godzinach otwarcia stacji. O wszelkich zmianach rudzka wąskotorówka będzie informować na swojej stronie internetowej - kolejkarudy.pl oraz na Facebooku. - Co godzinę będziemy wpuszczać grupę około 30 osób, tak, aby nie było tłoku i każdy mógł skorzystać ze wszystkich urządzeń - mówi K. Kopeć.

- Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego wartościowego miejsca, które łączy to, co stare z ultra nowoczesną ekspozycją i świetnie się sprawdzi w przekazywaniu wiedzy dzieciom. To punkt godny polecenia i z pewnością kolejny produkt turystyczny, który przyczynia się do rozwoju naszego regionu - podsumował wizytę na rudzkiej kolejce wiceminister M. Woś.

Oprócz zwiedzenia sali multimedialnej, dużym zainteresowaniem cieszyła się przejażdżka ręczną drezyną

Oprócz zwiedzenia sali multimedialnej, dużym zainteresowaniem cieszyła się przejażdżka ręczną drezyną

- Zapraszamy wszystkich, bo dzięki odwiedzinom Państwa, możemy się rozwijać, możemy utrzymywać zabytkowy tabor w należytej kondycji technicznej. Jeżeli nie macie pomysłu na wolny czas, zapraszamy do Rud. Gwarantuję, że wyjdziecie stąd zadowoleni - kończy dyrektor GOTiP Krzysztof Kopeć.

Bartosz Kozina