Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Strażacy w całym kraju przeprowadzili kontrole obozowisk pod namiotami

07.07.2022 20:26 | 0 komentarzy | sqx

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej wydali łącznie 2256 opinii dotyczących bezpieczeństwa pożarowego w obiektach przeznaczonych do wypoczynku dla dzieci i młodzieży, z czego 370 opinii dotyczy organizacji obozów harcerskich w czasie wakacji.

Strażacy w całym kraju przeprowadzili kontrole obozowisk pod namiotami
Podstawą udanych wakacji na obozie jest poczucie i świadomość, że jest bezpiecznie / fot. bryg. Karol Kierzkowski - Wydział Prasowy KG PSP
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie na terenie całego kraju funkcjonuje prawie 340 obozowisk pod namiotami, w których wypoczywa ponad 20 tysięcy dzieci i młodzieży. W samym województwie śląskim znajduje się 31 takich miejsc.

Na terenach obozowisk strażacy przeprowadzili czynności kontrolno-rozpoznawcze, by określić możliwości prowadzenia ewentualnych działań ratowniczo-gaśniczych, sprawdzono również jak wdrażane są zasady bezpieczeństwa. Wyznaczono ścieżki ewakuacyjne, miejsce zbiórki do ewakuacji oraz bezpieczne miejsce, w którym należy się schronić, jeśli zaistnieje zagrożenie.

Kadry obozowisk są zobowiązane do posiadania łączności radiowej lub telefonicznej z dyżurnymi Stanowisk Kierowania Komendantów Powiatowych lub Miejskich PSP, co umożliwia szybki kontakt w razie wystąpienia niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

Wzmocnienie bezpieczeństwa na terenie obozów pod namiotami

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej wykonują czynności kontrolne m. in. w związku z podpisanym przez komendanta głównego PSP, komendanta głównego Policji, dyrektora generalnego Lasów Państwowych oraz organizacjami harcerskimi "Protokołem uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami" z 19 czerwca 2019 roku.

W dokumencie uzgodnione zostały zasady i procedury postępowania, które będą stosowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami wewnętrznymi poszczególnych sygnatariuszy protokołu. Obejmują one etap przygotowania do obozowej akcji letniej, czas trwania obozu, a także sytuacje zagrożenia życia i zdrowia. Nakładają konkretne obowiązki na komendę obozu harcerskiego, Państwową Straż Pożarną i Policję.

W dokumencie opracowano wytyczne w zakresie organizacji wędrownych obozów harcerskich, a w szczególności informowanie służb przez kierownictwo obozu o miejscu wyruszenia, trasie obozu oraz przedziałach czasowych wyznaczonej do przebycia trasy. Ma to na celu zwiększenie świadomości o miejscu przebywania dzieci i młodzieży, jak również skrócenie czasu dotarcia służb do obozu w razie wystąpienia zagrożenia.

zdjęcia: bryg. Karol Kierzkowski - Wydział Prasowy KG PSP

oprac, źr. KG PSP