Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Nadleśnictwo w Rudach ogłosiło konkurs fotograficzny na 30-lecie wielkiego pożaru lasów wokół Kuźni Raciborskiej

06.07.2022 10:29 | 0 komentarzy | mad

Celem konkursu jest promocja polskich lasów oraz zaprezentowanie efektów pracy leśników w związku z likwidacją skutków wielkiego pożaru z 1992 r. i późniejszą odbudową lasu, a także przywracaniem jego funkcji gospodarczej, przyrodniczej, i społecznej.

Nadleśnictwo w Rudach ogłosiło konkurs fotograficzny na 30-lecie wielkiego pożaru lasów wokół Kuźni Raciborskiej
Konkurs fotograficzny to jeden z elementów, który ma upamiętnić 30 lat po pożarze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

26 sierpnia minie dokładnie 30 lat od największego w historii Europy pożaru, który strawił 10 tysięcy hektarów lasu m.in. w Kuźni Raciborskiej. W wyniku zdarzenia śmierć poniosło dwóch strażaków: aspirant Andrzej Kaczyna z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Raciborzu, awansowany pośmiertnie do stopnia młodszego kapitana i druh Andrzej Malinowski z OSP Kłodnica z Kędzierzyna-Koźla. Ofiarą została także osoba postronna.

Konkurs ogłoszony przez rudzkie nadleśnictwo skierowany jest do wszystkich zainteresowanych powyżej trzynastego roku życia (osoby niepełnoletnie muszą mieć pisemną zgodę rodziców). Zdjęcia muszą być wykonane na terenie pożarzyska.

Pracę można zgłaszać w trzech kategoriach:

  • "Przyroda" – zdjęcia przedstawiające rośliny, zwierzęta i krajobrazy występujące na terenie dawnego pożarzyska;
  • "Człowiek w lesie" – zdjęcia przedstawiające osoby rekreacyjnie odwiedzające las i korzystające z infrastruktury leśnej, jak również zdjęcia samej infrastruktury jako wytworu działalności człowieka, a także pracowników Lasów Państwowych przy codziennej pracy związanej z gospodarką leśną i edukacją, pracowników firm współpracujących z LP w trakcie wykonywanej pracy;
  • "Zdjęcia archiwalne" – kategoria specjalna. Zdjęcia przedstawiające walkę z pożarem z 1992 roku, usuwanie jego skutków, porządkowanie terenu, sadzenie lasu, a także krajobrazy w trakcie pożaru i po jego ugaszeniu. Zdjęcia powinny zostać wykonane w latach 1992 – 1997 r.

Dla zwycięzców nagrody finansowe. Prace można nadsyłać do 8 sierpnia. Szczegóły znajdują się TUTAJ.


Na 20-lecie po wielkim pożarze rozmawialiśmy ze Stefanem Kapturem, ówczesnym dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Raciborzu, który był na miejscu pożaru od pierwszych minut. Film zawiera także materiały archiwalne z 1992 roku autorstwa Henryka Szymury ze studia "Videopol", który zrealizował materiał na potrzeby Osiedlowej Telewizji Kablowej "Vector".



Ludzie:

Stefan Kaptur

Stefan Kaptur

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych raciborskich strażaków ostatnich dekad