- Pszów
- Radlin
- Region
- Rybnik
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Gaszowice
- Godów
- Gorzyce
- Lubomia
- Marklowice
- Mszana
- Wiadomości
- Lifestyle
Witaj Polsko! Specjalne wydanie Nowin Wodzisławskich i Herolda Wodzisławskiego rozeszło się w mgnieniu oka [ZDJĘCIA]
W ramach obchodów 100-lecia włączenia Śląska do Polski i wydarzenia "Witaj Polsko!" na wodzisławskim rynku kolportowano wyjątkową publikację. Było to specjalne wydanie Nowin Wodzisławskich i Herolda Wodzisławskiego.
Witaj Polsko! Specjalne wydanie Nowin Wodzisławskich i Herolda Wodzisławskiego rozeszło się w mgnieniu oka [ZDJĘCIA]
Wspólne wydanie okolicznościowe Herolda Wodzisławskiego oraz Nowin Wodzisławskich powstało we współpracy obu redakcji. Publikacja stylizowana na gazetę z lat 20. minionego wieku rozchodziła się podczas wydarzenia "Witaj Polsko!" jak świeże bułeczki. Co istotne, każdy z uczestników mógł bezpłatnie otrzymać okolicznościowe wydawnictwo.
W publikacji zawarto m.in. artykuły o tematyce powstań śląskich i ówczesnych walk o Wodzisław, plebiscycie, powitaniu wojsk w 1922 roku oraz bohaterach tamtych dni. Wśród autorów artykułów historycznych znaleźli się Piotr Hojka, Kazimierz Mroczek, Piotr Sidor, Artur Marcisz oraz Krzysztof Witosz.
Patroni Honorowi
Słowo wstępne do Czytelników skierowali Patroni Honorowi obchodów 100-lecia powrotu Górnego Śląska do Polski: premier Mateusz Morawiecki, starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, a także przewodnicząca Honorowego Komitetu Organizacyjnego i senator RP Ewa Gawęda.
"Śląsk pielęgnował polską cząstkę swojej tożsamości w czasach pruskich. To pokazuje tylko, jak wielka była determinacja mieszkańców, żeby zachować tradycyjną kulturę swoich lokalnych wspólnot, podtrzymać rodzinne więzi i pielęgnować wartości, które są tyleż śląskie, co jednocześnie polskie. Wodzisław miał to szczęście, że po odzyskaniu niepodległości znalazł się po dobrej, polskiej stronie granicy. 20 lat życia w wolnej Polsce było oddechem, bez którego trudno sobie wyobrazić przetrwanie Wodzisławia jako polskiego miasta." - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Niewielka liczba egzemplarzy okolicznościowej gazety jest jeszcze do nabycia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Osoby, które chciałyby otrzymać bezpłatną publikację mogą odwiedzić galerię Art Vladislavia w godzinach jej pracy.
Kolejne wydarzenia już wkrótce
Warto dodać, że obchody 100-lecia włączenia Górnego Śląska do Polski nie kończą się na sobocie. 3 lipca obchody rocznicowe odbędą się w Skrzyszowie. 28 sierpnia odbędzie się spotkanie pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Godowie, a na 11 listopada zaplanowano Krostoszowickie Kilometry Niepodległości - 8. edycję wyjątkowego biegu na ok. 11 km.
W Pszowie 27 i 28 października odbędą się przesłuchania konkursotw Przeglądu Pieśni Patriotycznej Pszów 2022, a 8 listopada odbędzie się gala laureatów konkursu.
W Radlinie 21 października zaplanowano koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem "Tryptyk Śląski" oraz 11 listopada Stulecie Pieśni - Przegląd Chórów im. Mariana Łunarzewskiego. Także w listopadzie w Rydułtowach odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych "Wyśpiewajmy radość".
Ludzie:
Ewa Gawęda
Była senator.
Leszek Bizoń
Starosta Wodzisławski
Mateusz Morawiecki
Były Prezes Rady Ministrów
Mieczysław Kieca
Prezydent Wodzisławia Śl.