środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Dobro wraca. Na Zamku Piastowskim trwa rejestracja potencjalnych Dawców szpiku [ZDJĘCIA]

02.07.2022 12:02 | 0 komentarzy | mad

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu ruszyła rejestracja do bazy Fundacji DKMS. Akcja potrwa do godziny 16.00.

Dobro wraca. Na Zamku Piastowskim trwa rejestracja potencjalnych Dawców szpiku [ZDJĘCIA]
Raciborscy wolontariusze zachęcają do rejestracji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po dwuletniej przerwie do Raciborza powróciła Fundacja DKMS z rejestracją potencjalnych Dawców szpiku. Odbywa się pn. #pomagrajmy. - Zapraszamy osoby w wieku od 18. do 55. roku życia - mówi Liliana Mamczur, wolontariusza Fundacji. Dodaje, że zniesione zostało kryterium wagi minimalnej w procesie rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. - Tak więc osoby, które wcześniej nie spełniały wymogu minimalnej wagi ciała 50 kg, teraz mogą dołączyć do bazy Dawców - tłumaczy.

Wolontariuszy można spotkać na Zamku Piastowskim w Raciborzu dzisiaj, tj. 2 lipca, w godzinach od 11.00 do 16.00. Stoisko znajduje się na drugim piętrze budynku D, na korytarzu.

O tym, że warto pomagać, przekonana jest pani Monika. - Uważam, że dobro powraca, jeśli mogę komuś pomóc, to dlaczego nie? Gdybym ja jej potrzebowała, to również liczyłabym na to, że ktoś wyciągnie dłoń w moją stronę - wyjaśnia.

Na czym polega rejestracja?

Dołączając do bazy potencjalnych Dawców szpiku, należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem biorcy, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia.

Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS, wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Osoby, które chcą dołączyć do bazy, powinny mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Jakie są metody pobrania?

Istnieją dwie metody pobrania szpiku i komórek macierzystych do transplantacji. W 90 procentach przypadków stosuje się pobranie z krwi obwodowej (procedura przypomina oddawanie krwi). W pozostałych 10 procentach dokonuje się pobrania z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym. Co ważne nie istnieje metoda pobrania szpiku z kręgosłupa – to mit! Na każdym etapie procedury zadbano o to, aby ból był jak najbardziej zminimalizowany. O metodzie decyduje zawsze lekarz prowadzący pacjenta.

***

Rejestracja odbywa się w ramach III Raciborskiego Festiwalu Gamingowego, który potrwa do niedzieli (o szczegółach piszemy TUTAJ).