Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

15.08.2022 17:02 | 0 komentarzy | sqx

Wysokie temperatury dla większości z nas same w sobie są wystarczająco obciężające. Nie brakuje jednak osób, które w czasie upałów nie tylko czują się dobrze, ale również decydują się na podejmowanie wysiłku fizycznego czy też czysto rekreacyjnej jazdy rowerem. Część osób dojeżdża również jednośladem do pracy. Czy zatem powinny rezygnować z tej formy transportu, kiedy temperatury osiągają wysokie wartości?

Jazda na rowerze w gorące dni - o co zadbać?
W czasie upałów nie musimy rezygnować z jazdy na rowerze, warto jednak zastosować kilka zasad, które przyczynią się do naszego bezpieczeństwa / fot. ilustracyjne, pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podstawa - odpowiednie nawodnienie

Największym wyzwaniem, kiedy jest gorąco, czy wręcz upalnie, a chcemy podjąć wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni, jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Kiedy jest ciepło, w czasie zwykłej codziennej aktywności, nasz organizm wydala ok. 3 litrów wody, należy przewidzieć, że wartość ta wzrośnie, jeśli zdecydujemy się na więcej ruchu. To oznacza większe zapotrzebowanie na wodę - najlepiej sięgać po tę wysokomineralizowaną.

Aby dobrze się wchłaniała, warto przygotować ją w odpowiedni sposób, który jednocześnie doda jej smaku. Wystarczy dodać nieco soli lub miodu, soku z cytryny, liści mięty, kawałków truskawek czy pomarańczy.

Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie saszetek z elektrolitami, które rozpuszcza się w wodzie. Jeżeli nasze ciało nie jest odpowiednio nawodnione, to nie wystarczy jednodniowe, a tym bardziej jednorazowe, wypicie dużej ilości wody, by przywrócić równowagę. Nawadnianie organizmu to proces.

Dobry czas na jazdę

Jeśli rower nie jest Twoim środkiem transportu, ale na przejażdżkę wybierasz się w celach rekreacyjnych - spróbuj wybrać taką porę aktywnego wypoczynku, kiedy temperatury będą zdecydowanie niższe. Jazda w upale nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm, wysokie temperatury są obciążające i mogą powodować duży spadek energii. Przejażdżka o poranku czy wieczorem może z kolei nie tyko nas odprężyć, ale też wzmocnić nasze ciało nie powodując zbyt dużego wydatku energetycznego. Dobrym pomysłem, stosowanym przez profesjonalistów, jest zmoczenie koszulki, która będzie nas schładzać. Pamiętaj jednak, by nie była zimna (bądź aby nie polewać się zbyt zimną wodą), żeby nie doszło do szoku termicznego.

Odpowiedni strój

Zrezygnuj z ubrań, które odsłaniają znaczną powierzchnię ciała, mocne nasłonecznienie osłabia organizm. Jeśli musisz jechać w środku dnia, wybierz lekką odzież dedykowaną do jazdy na rowerze w ciepłe dni, która dodatkowo uchroni Cię przed nadmiernym promieniowaniem. Niezbędnym elementem są również odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, by zadbać o wzrok, ale też zapobiec oślepieniu w miejscach, gdzie mocno odbija się światło słoneczne. Przydają się też rękawiczki, które zapewnią komfort. Obowiązkowe jest również zakrycie głowy, jednak jeśli mówimy o jeździe na rowerze, z pewnością używasz kasku, więc to czysto formalne przypomnienie.

Wybierz zacienione ścieżki

W czasie upału jazda ulicami miast, w ruchu drogowym, nie tylko nie należy do najprzyjemniejszych, ale też nie jest specjalnie bezpieczna. Upały wpływają na nasze samopoczucie i zdolność koncentracji. Trzeba być dwa razy bardziej ostrożnym i przewidującym. W niesprzyjających upalnych okolicznościach trasa nie powinna być wyjątkowo długa.