Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Przejazd kolejowy pomiędzy Kuźnią Raciborską i Siedliskami mógł funkcjonować, ale...

29.06.2022 08:01 | 1 komentarz | mad

Wracamy do tematu zlikwidowanego przejazdu kolejowego pomiędzy Kuźnią Raciborską a Siedliskami. Temat wywołał spore oburzenie ze strony mieszkańców, bo to, do czego byli przyzwyczajeni od lat, zostało zlikwidowane w chwilę.

Przejazd kolejowy pomiędzy Kuźnią Raciborską i Siedliskami mógł funkcjonować, ale...
Po przejeździe kolejowo-drogowym pomiędzy Kuźnią Raciborską a Siedliskami pozostały już tylko wspomnienia i elementy, które były wykorzystane do jego budowy. Obecnie stoi też tam znak „Przejście przez tory zabronione”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Korzystali mieszkańcy, jeździli strażacy

Przejazd znajdował się w lesie pomiędzy Kuźnią Raciborską a Siedliskami. Rozebrany został 23 czerwca. Temat tego samego dnia poruszono na sesji rady miejskiej. Wówczas m.in. Maria Wyszomierska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Stara Kuźnia zwracała uwagę, że przejazd nie tylko był wykorzystywany przez mieszkańców jako trakt spacerowy, ale przede wszystkim z tego skrótu korzystali strażacy ochotnicy, kiedy była taka potrzeba. - Aby być na czas i móc ratować nasze zdrowie i życie. Musimy jako gmina zrobić wszystko, aby temu zapobiec, aby przywrócić do tego stanu pierwotnego - apelowała. Przewodnicząca podała, że w tej sprawie kontaktowała się m.in. z Piotrem Staroniem, kierownikiem referatu inwestycji i budownictwa; urzędnik ustalił, że to nie działania Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, a PKP Polskie Linie Kolejowe.

Czytaj więcej: 

Co na to zarządca?

Skontaktowaliśmy się z zarządcą infrastruktury kolejowej. Zapytaliśmy: dlaczego podjęto decyzję o likwidacji przejazdu? Czy zarządca miał świadomość, że przejazd był wykorzystywany przez mieszkańców oraz strażaków-ochotników, kiedy zachodziła taka potrzeba? Dlaczego temat nie był konsultowany z Urzędem Miejskim w Kuźni Raciborskiej? Czy temat był konsultowany z kimś innym lub jakaś instytucja była informowana o tym kroku (np. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie)? Czy istnieje możliwość przywrócenia tamtejszego przejazdu?

Odpowiedzi udzieliła Katarzyna Głowacka. Przedstawicielka zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wskazała, że przejazd kolejowo-drogowy między Kuźnią Raciborską i Siedliskami usytuowany był na drodze niepublicznej. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przejazd mógłby pozostać na dotychczasowych zasadach, gdyby droga miała status drogi publicznej. Istniała także możliwość funkcjonowania przejazdu na podstawie umowy najmu, zawartej pomiędzy zainteresowanymi osobami czy podmiotami, a PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A - tłumaczy.

Nadmienia, że „zarządca linii kolejowych poszukuje optymalnego rozwiązania, które pozwala zapewnić wymagany poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz dobrą komunikację dla mieszkańców i użytkowników terenów obok trasy kolejowej”.

- PLK zwracały się do zarządcy drogi, z którą krzyżuje się przejazd, o konieczności podjęcia działań w zakresie skrzyżowania kolejowo-drogowego. Zarządca infrastruktury kolejowej informował o warunkach pozostawienia przejazdu poprzez zmianę statusu drogi lub przejęcia skrzyżowania poprzez zawarcie umowy. Nie wpłynęły również zgłoszenia osób lub podmiotów zainteresowanych zawarciem umowy na użytkowanie skrzyżowania kolejowo – drogowego - argumentuje Katarzyna Głowacka.

Przedstawicielka PKP wskazuje, że poza przejazdem, który istniał dotąd na drodze niepublicznej, do dyspozycji pozostają nieodległe przejazdy, m.in. przy ul. Topolowej.

- W związku z Rozporządzeniem z 20 października 2015 r., zarządca infrastruktury kolejowej (PLK) zobowiązany jest w terminie do 5 lat (od dnia wejścia w życie rozporządzenia) dostosować przejazdy kolejowo-drogowe do warunków w/w rozporządzenia. W wielu lokalizacjach uporządkowanie spraw przejazdów wg rozporządzenia wymaga dokonania przez gospodarzy terenu dokładnej analizy sytuacji komunikacyjnej w terenie i aktualnych potrzeb mieszkańców – oczywiście z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A poinformowały samorządy o potrzebnych działaniach w zakresie przejazdów. Wspólne działania zarządcy infrastruktury i zarządców dróg umożliwią zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na przejazdach - puentuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Do tematu będziemy jeszcze wracać.