Jak uzyskać pełne odszkodowanie za pożar w firmie?
Pożar w firmie może w jednej chwili zniszczyć wszystko, na co trzeba było pracować latami. Jeśli masz wykupioną odpowiednią polisę, przysługuje Ci jednak odszkodowanie, które pokryje poniesione straty. Niestety, zwykle samo zgłoszenie szkód ubezpieczycielowi nie wystarczy. Musisz jeszcze dopilnować, by wypłacił pełną kwotę.
Jaki jest zakres odszkodowania za pożar przedsiębiorstwa?
Odszkodowanie ma za zadanie wyrównać wszystkie straty i koszty będące tzw. normalnymi następstwami zdarzenia. Tym samym kwota wypłacona przez ubezpieczyciela powinna doprowadzić Twoją sytuację majątkową do stanu sprzed pożaru. Odszkodowanie za pożar przedsiębiorstwa może więc obejmować:
- koszty odbudowy biura,
- spalone środki obrotowe (np. magazynowany towar),
- utracony dochód,
- wydatki związane z zabezpieczeniem miejsca po pożarze, a następnie jego osuszeniem.
W praktyce jednak bywa z tym różnie. Przypadki, gdy poszkodowany otrzymuje znacznie mniej, niż mu się należy, niestety wcale nie należą do rzadkości.
Jakie są najczęstsze przyczyny zaniżania odszkodowań za pożar w firmie?
W kancelarii Solace już od 2009 roku pomagamy przedsiębiorcom poszkodowanym w pożarach. W tym czasie spotkaliśmy się z naprawdę wieloma przypadkami zaniżania odszkodowań.
Do najczęstszych przyczyn należy przede wszystkim niedokładne sporządzenie protokołu popożarowego. Jeśli likwidator nie wykonał pełnej dokumentacji fotograficznej albo protokół nie uwzględnia niektórych szkód, siłą rzeczy sam kosztorys okaże się zaniżony.
Zdarza się także, że jakość zdjęć wykonanych przez likwidatora pozostawia wiele do życzenia. W efekcie są one źle intepretowane – kosztorysant uznaje np., że dach wykonany był z innych (tańszych) materiałów, niż miało to miejsce w rzeczywistości.
To do tego dochodzi jeszcze niewiedza samych poszkodowanych. Wielu przedsiębiorców nie wie, co dokładnie przysługuje im za pożar przedsiębiorstwa. Pomijają więc niektóre wydatki i straty we wniosku o wypłatę odszkodowania.
Duża grupa przypadków zaniżonych odszkodowań dotyczy także sytuacji, w których ubezpieczyciel kwestionuje szkody z uwagi na przedstawione dowody – np. uznaje, że odszkodowanie za spalone środki obrotowe otrzymasz jedynie na podstawie faktur. Jeśli w inny sposób próbujesz udowodnić wartość utraconego mienia (do czego masz prawo), odmawia wypłaty pieniędzy.
To Ty musisz zadbać, by uzyskać pełne odszkodowanie za pożar swojego przedsiębiorstwa
Niezależnie od tego, jaki przypadek znajduje miejsce w Twojej sytuacji, ubezpieczyciel sam nie przypomni Ci o przysługujących Ci prawach i nie będzie zachęcać Cię do dochodzenia wszystkiego, co Ci się należy.
Wręcz przeciwnie – chętnie wykorzysta Twoją niewiedzę, skoro dzięki temu może wypłacić Ci mniej pieniędzy.
To Ty musisz dokładnie przeanalizować decyzję ubezpieczyciela, kosztorys i OWU oraz sprawdzić, czy wypłacone odszkodowanie za pożar w przedsiębiorstwie jest dostateczne. Jeśli nie – możesz natomiast podjąć dalsze kroki: sporządzić niezależny kosztorys i zgromadzić dowody, a potem odwołać się od decyzji ubezpieczyciela lub walczyć o swoje prawa w sądzie.
Oczywiście nie jest to proste zadanie. Musisz znać przepisy, procedury pożarowe i umieć oszacować ceny materiałów oraz robocizny. Do tego cały proces walki o odszkodowanie za pożar w przedsiębiorstwie może Ci się wydać czasochłonny, stresujący i skomplikowany. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie musisz działać na własną rękę.
W naszej kancelarii odszkodowawczej Solace od lat pomagamy przedsiębiorcom poszkodowanym w pożarach. W ramach swoich usług:
- dokładnie analizujemy decyzję ubezpieczyciela i warunki OWU,
- upewniamy się, że domagasz się wszystkiego, co Ci się należy,
- szacujemy wartość szkód we współpracy z inżynierami budownictwa oraz inżynierami bezpieczeństwa pożarowego,
- przygotowujemy niezbędne pisma,
- kontaktujemy się z ubezpieczycielem,
- reprezentujemy Cię na sali sądowej.
Jedno jest pewne – nieważne, z jakiego powodu doszło do pożaru w Twoim przedsiębiorstwie, z pewnością sporo Cię to kosztowało. Zamiast więc godzić się na zaniżone odszkodowanie i tym samym ponosić dalsze straty, zadbaj, by otrzymać wszystko, co Ci się należy.
Jeśli w Twojej firmie wybuchł pożar i chcesz uzyskać pełne odszkodowanie, skorzystaj z naszej pomocy!
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze