Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Samorządowcy nadal walczą. Chcą utrzymać naukę języka niemieckiego na tym samym godzinowym poziomie

22.06.2022 08:59 | 0 komentarzy | mad

Nie milkną echa rządowej decyzji o obniżeniu subwencji na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości. Gminy już odczuwają mniejsze subwencje, które wpływają do budżetów z Ministerstwa Finansów.

Samorządowcy nadal walczą. Chcą utrzymać naukę języka niemieckiego na tym samym godzinowym poziomie
Na zdjęciu: wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla (fot. arch. Nowiny.pl)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, 17 grudnia 2021 r. Sejm przyjął poprawkę do projektu ustawy budżetowej na rok 2022, zakładającą zmniejszenie wydatków o 39,8 mln zł w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Pozyskane środki przeznaczono na rzecz zwiększenia rezerwy celowej, w nowo utworzonej pozycji „Środki na nauczanie języka polskiego w Niemczech”. W efekcie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie zmniejszające tygodniowo liczbę godzin nauki języka. W ślad decyzją do samorządów popłynie mniej pieniędzy.

Włodarze m.in. powiatu raciborskiego walczą, aby subwencja została utrzymana na dotychczasowym poziomie. - Jesteśmy optymistami - komentował przebieg rozmów z ministrem Czarnkiem burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla, gdzie samorządowcy szukali pomocy w kwestii rozwiązania tej sytuacji.

Gminy walczą o pieniądze

Wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek na ostatniej sesji rady gminy nawiązał do tego problemu, informując, że spotkał się z dyrektorami podległych mu szkół w sprawie arkuszy organizacyjnych na kolejny rok szkolny. - Mamy wiele problemów, jednym z nich jest ukrócenie języka niemieckiego jako ojczystego. Walczymy jeszcze o te pieniądze, obecnie trudno mi powiedzieć jak to się zakończy, staramy się w różnych formach, żeby to wróciło - informował wójt.

Włodarz ma ciągle nadzieję, że środki trafią do gminy na takim samym poziomie co zawsze, a więc nauka języka niemieckiego będzie mogła być realizowana w takim samym zakresie co dotychczas. - Nauka języków wzbogaca naszych młodych ludzi i przygotowuje do odpowiedniego życia - stwierdził Andrzej Wawrzynek w trakcie sesji.

Będzie nauczanie dwujęzyczne?

Burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla wyliczał z kolei, że samorząd otrzymał już o ponad 200 tys. zł mniej subwencji oświatowej w związku z decyzją sejmu. Mówił, że Mniejszość Niemiecka szuka pomocy w organach wykonawczych Unii Europejskiej, aby decyzję polskich parlamentarzystów uznać jako dyskryminującą.

Włodarz informował, że Mniejszość Niemiecka zwróciła się do krzanowickiego urzędu, z apelem, aby utrzymać nauczanie języka niemieckiego na dotychczasowym poziomie, ale samorządu nie stać, aby finansować zadanie z własnych środków, choć burmistrz uznał pomysł za bardzo dobry dla uczniów.

Burmistrz Strzedulla powiedział też radnym, że szkoły mogą funkcjonować w formule dwujęzykowej – poza nauczaniem języka mniejszościowa dodatkowa część przedmiotów również byłaby prowadzona dwujęzycznie. Włodarz rozmówił się już z dyrektorami szkół. - Dyrektorzy mają rozeznać możliwości kadrowe w każdej szkole, czy takowe nauczanie dałoby się wprowadzić. Oczywiście podstawowym warunkiem nauczania w formie dwujęzycznej jest złożenie wniosku przez rodziców. Zobaczymy jak sytuacja będzie się rozwijała - powiedział. Burmistrz przypomniał, że jedna szkoła w powiecie tak funkcjonuje, to placówka w raciborskiej Studziennej – ZSP 4. - Sytuacja jest tam trochę inna, bo oni nie mają stałego obwodu szkolnego. Warunkiem przyjęcia jest złożenie deklaracji przez rodziców. My mamy szkoły obwodowe i tutaj jest pewien problem, bo aby taka nauka mogła być skuteczna, to w każdym z oddziałów musiałaby być 100-procentowa zgodność rodziców, czy dany oddział jest dwujęzykowy, czy jednojęzykowy. Myślę, że do wakacji uda nam się te problemy formalne wyjaśnić i zobaczymy, czy ten pomysł uda się wdrożyć, i to nauczanie dwujęzyczne będzie u nas możliwe. 


Czytaj także: 

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Były wójt gminy Pietrowice Wielkie.