środa, 8 maja 2024

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Plenerowe koncerty operetkowe w Żorach. Muzyczna uczta na początku lipca [ZAPOWIEDŹ]

21.06.2022 22:13 | 0 komentarzy | sqx

Po ubiegłorocznym sukcesie "Operetki na WYNOS!" Stowarzyszenie Operetka Wrocławska zaprasza na trzy koncerty związane z polską piosenką dwudziestolecia międzywojennego. Wydarzenia odbędą się w dniach 1-2 lipca w plenerach Żor.

Plenerowe koncerty operetkowe w Żorach. Muzyczna uczta na początku lipca [ZAPOWIEDŹ]
Piosenka kabaretowa pochodząca z wodewili i często z pierwszych polskich przedwojennych filmów stanowi niezwykle ważny element kultury polskiej.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W programie "Lata 20., i 30. na WYNOS!" wokaliści przeniosą odbiorców w podróż po kabaretowym świecie polskich przebojów E. Bodo, H. Ordonówny, M. Fogga, S. Przybylskiej, J. Kiepury: "Powróćmy jak za dawnych lat...", "Jesienne róże", "Zimny drań", "Umówiłem się z nią na 9", "Brunetki, blondynki", "Ach, śpij kochanie", "Gramofonomanka", "Na pierwszy znak", „Ta mała" i wiele innych. Piosenka kabaretowa pochodząca z wodewili i często z pierwszych polskich przedwojennych filmów stanowi niezwykle ważny element kultury polskiej.

Wystąpią:

  • Mariola Augustyn – sopran
  • Damian Domalewski – tenor
  • Tomasz Maleszewski – tenor
  • Tancerze Teatru Scena Kamienica

Po każdym koncercie dla dzieci uczestniczących w wydarzeniach będą wręczane kolorowanki retro, które zawierać będą ciekawostki, rebusy, zagadki, wykreślanki i krzyżówki, związane z polską piosenką retro. Zaplanowany został także konkurs na najpiękniejsze prace plastyczne.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

1 lipca 2022

2 lipca 2022

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Miasta Żory.

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska zostało założone w roku 65-lecia sztuki operetkowej we Wrocławiu (2020). W swoich działaniach skupia się na krzewieniu tego gatunku muzycznego, poprzez organizację oryginalnych i niestandardowych projektów społeczno-kulturalnych: koncertów, spektakli, recitali i widowisk.

Ze względu na obserwowany zanik tej dziedziny sztuki muzycznej, postawiliśmy sobie za cel przypomnienie najważniejszych dzieł operetkowych polskich i zagranicznych kompozytorów w atrakcyjnej wokalnie i instrumentalnej formie wyrazu.

Założyciele stowarzyszenia to uznani w środowisku artystycznym działacze, animatorzy kultury i artyści z powodzeniem realizujący wiele projektów artystycznych i edukacyjnych skupiających się na gatunku operetkowym. Dlatego też działalność organizacji czerpie z ich dokonań i doświadczenia na polu krzewienia sztuki wysokiej oraz organizacji wydarzeń na najwyższym poziomie.

Cele regulaminowe Stowarzyszenia Operetka Wrocławska zakładają odbudowę tradycji tego gatunku muzyki na terenie całej Polski.

/źr. mat. pras./