Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Prezes Wojnar nie wpuścił Nowin i Dziennika Zachodniego na Walne Nowoczesnej

20.06.2022 17:53 | 35 komentarzy | ma.w

Chcieliśmy relacjonować pierwszą część Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna, które odbywa się dziś w Powiatowym Centrum Sportu. To równocześnie wybory do rady nadzorczej spółdzielni. Przy wejściu na salę gimnastyczną zatrzymała nas ochrona, a następnie członkini zarządu Teresa Ziółko poinformowała, że wejść mogą tam wyłącznie członkowie spółdzielni lub osoby posiadające ich pełnomocnictwo. Dziennikarka Dziennika Zachodniego została wyproszona osobiście przez prezesa spółdzielni Tadeusza Wojnara. Jak nam przekazała, powiedział jej: żadnych mediów.

Prezes Wojnar nie wpuścił Nowin i Dziennika Zachodniego na Walne Nowoczesnej
Kolejka do głosowania w wyborach w spółdzielni Nowoczesna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ochroniarze po powstrzymaniu dziennikarza przed wejściem na salę gimnastyczną, usłyszawszy, że chodzi o przedstawiciela Nowin Raciborskich, zawahali się, ale wskutek krótkiej konsultacji z Teresą Ziółko zostaliśmy jednak zawróceni.

Po naszym zapytaniu czy wejść mogą tam tylko spółdzielcy, członkini zarządu spółdzielni skonsultowała jeszcze odmowę wstępu dla Nowin Raciborskich z prawnikiem i podtrzymała swoje stanowisko.

Dziennikarka Dziennika Zachodniego podała nam (rozmowę z nią można obejrzeć w relacji na żywo spod PCS) jak odmowa wstępu wyglądała w jej przypadku. Rozmawiała z prezesem Wojnarem, ten uprzejmie ją przywitał, po czym powołując się na zapisy prawa spółdzielczego nakazał opuszczenie miejsca zgromadzenia spółdzielców. Nie odpowiedział zapytany, na jaki konkretny przepis prawa się tu powołuje.

Sprzed PCS-u przeprowadziliśmy transmisję na żywo rozmawiając m.in. z Krzysztofem Żychskim, który chce być nowym prezesem Nowoczesnej, a także z Zenonem Sochackim kandydującym do rady nadzorczej z obozu aktualnego szefa spółdzielni. Ten mówił nam, że spółdzielnia jest dobrze zarządzana i aktualny zarząd powinien kontynuować swoją pracę. Chciałby usłyszeć od konkurencji Wojnara konkrety, jak zamierzają obniżyć koszty działalności Nowoczesnej.

Rozmawialiśmy również z byłym samorządowcem i długoletnim pracownikiem Nowoczesnej Dariuszem Doleżychem. Ten wskazał m.in., że kondycja spółdzielni nie jest zależna tylko od działań zarządu, ale wielu czynników zewnętrznych.

Pytaliśmy także o zdanie Dawida Wacławczyka, który ma lokal w zasobie spółdzielczym i mógł wejść na Walne. Dowiedziawszy się o zablokowaniu dostępu dla Nowin Raciborskich i Dziennika Zachodniego skomentował: stare porządki, Tadeusz Wojnar jako przewodniczący rady działał tak samo.

Wśród wchodzących widzieliśmy radnego miejskiego Michała Kuligę, a wewnątrz był inny radny Raciborza - Marcin Fica. Niestety nie mogliśmy ich zapytać o komentarz, gdyż znajdowali się w strefie, do której nie mieliśmy wstępu.

Jak się dowiedzieliśmy - nieoficjalnie - na wybory zgłosiło się 112 członków i 88 pełnomocników oraz 12 ekspertów. Do komisji skrótacyjnej, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem wyborów kandydował bez powodzenia Dawid Wacławczyk. W głosowaniu na przewodniczącego walnego zgromadzenia Dariusz Polowy przegrał wyraźnie z doświadczonym pracownikiem administracji Nowoczesnej p. Witkiem.

Od jednego ze spółdzielców otrzymaliśmy zdjęcie wnętrza sali z głosującymi.

wybory w spółdzielni

wybory w spółdzielni

Tak wygląda mandat uprawniający od oddania głosu w wyborach do rady nadzorczej.

mandat z nowoczesnej

mandat z nowoczesnej

Spółdzielnia Nowoczesna zamieściła na swojej stronie internetowej sprawozdanie za 2021 rok. Wynika zeń m.in. że zakończyła rok stratą na poziomie ok. pół miliona złotych. Fundusz remontowy na zakończenie roku był o 100% wyższy niż na starcie. Wszystkie zobowiązania spółdzielnia pokrywa terminowo. Wskazuje jednak zagrożenia w swojej działalności - inflację, wzrost podatków i opłat, zmiany w prawie. Zarząd wyraził obawy, że u spółdzielców mogą pojawić się zaległości w czynszu na wyższą niż dotąd skalę w związku z postępującą drożyzną w kraju, rosnąymi kosztami utrzymania. Jako zagrożenia wskazano też możliwy odpływ doświadczonej kadry.

W sprawozdaniu podano, że spółdzielców jest ok. 6 tysięcy, a mieszkań w zasobie 6,4 tys. Najstarsze lokale spółdzielcze pochodzą z lat 60. XX wieku.

Więcej w dokumencie, który zamieszczamy do pobrania. To sprawozdanie miał omawiać na Walnym prezes Wojnar.

Pobierz Sprawozdanie-Zarzadu-za-2021-rok-calosc.pdf

Gdzie i kiedy możesz głosować?

Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowoczesna" w Raciborzu jest podzielone na pięć części:

1. 20 czerwca, 17.00, sala gimnastyczna PCS przy ul. Klasztornej 9 w Raciborzu (dla spółdzielców z ulic: Klasztornej, Kościuszki, Ludwika, Mickiewicza, Nowej, Leczniczej, Ogrodowej, Opawskiej, Odpoczynkowej, Podwale, Młyńskiej, Sejmowej, Solnej, Szewskiej, Wileńskiej, Wojska Polskiego),

2. 21 czerwca, 17.00, sala gimnastyczna PCS przy ul. Klasztornej 9 w Raciborzu (dla spółdzielców z ulic: Bukowej, Chełmońskiego, Dworskiej, Kossaka, Lipowej, Matejki, Ocickiej, Pracy, Słowackiego i Warszawskiej),

3. 22 czerwca, 17.00, sala gimnastyczna PCS przy ul. Klasztornej 9 w Raciborzu (dla spółdzielców z ulic: Chodkiewicza, Czarnieckiego, Zamoyskiego, Żółkiewskiego, Górnej),

4. 23 czerwca, 17.00, sala gimnastyczna PCS przy ul. Klasztornej 9 w Raciborzu (dla spółdzielców z ulic: Katowickiej, Mysłowickiej, Pomnikowej, Żorskiej, Częstochowskiej),

5. 24 czerwca, 17.00, sala gimnastyczna PCS przy ul. Klasztornej 9 w Raciborzu (dla spółdzielców z ulic: Bielskiej, Bosackiej, Cygarowej, Huzarskiej, Królewskiej, Książęcej, Lotniczej, Nad Koleją, Orzeszkowej, Przejazdowej, Rudzkiej, Rzemieślniczej, Siwonia oraz Krasickiego i Lewandowskiego w Kuźni Raciborskiej.