O takiej remizie strażacy marzyli od lat. OSP Samborowice świętuje 100-lecie, choć pierwsze wzmianki o jednostce sięgają 1889 roku [ZDJĘCIA, WIDEO]
Jubileusz przyniósł nie tylko otwarcie remizy, ale także odznaczenia dla strażaków-ochotników. Jednostce przyznano złotą odznakę Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Ochotnicza Straż Pożarna w Samborowicach (gm. Pietrowice Wielkie) jubileusz zaplanowała na 18 czerwca. Na początek był przemarsz do remizy spod placu GS, później część oficjalna z przemowami, życzeniami i prezentami, a kolejno msza święta w miejscowym kościele. O 16.00, na boisku przy podstawówce, rozpoczyna się natomiast piknik rodzinny "Strażacy dzieciom-dzieci strażakom". O szczegółach piszemy w artykule: OSP Samborowice hucznie uczci 100-lecie. Co w programie?
Medale i odznaczenia
O jubileuszu OSP Samborowice mówiło się już od dłuższego czasu. Miało to związek z rozbudową remizy, o co miejscowi walczyli od lat. Jeszcze nie tak dawno siedziba jednostki była malutka. Teraz druhowie korzystają już z wymarzonego obiektu. Można też uznać, że to prezent dla ochotników za liczne sukcesy m.in. osiągane w zawodach strażackich.
W trakcie jubileuszu odznaczeni zostali:
- Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Michał Gans, Michał Martinus, Marek Martinus, Krzysztof Młocek, Rafał Skupin, Krystian Sławik i Roman Pośpiech.
- Odznakę „Strażak Wzorowy” odebrali: Michaela Pośpiech, Sandra Krupa, Anna Adamik, Adam Kramarczyk i Adrian Sławik.
- Dodatkowo jednostka została nagrodzona złota odznaką Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Życzenia i gratulacje
Posłanka Gabriela Lenartowicz powiedziała, że 100-lecie to symbol spełnienia i sukcesu. - Nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować właśnie tego sukcesu i spełnia - winszowała oraz gratulowała odznaczonym. Podkreślała, że ochotnicze straże pożarne są szczególnie bliskie nie tylko dlatego, że niosą bezpośrednią pomoc, ale dlatego, że jest to najstarsza, najbardziej spontaniczna, autentyczna i profesjonalna organizacja pozarządowa.
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu bryg. Jarosław Ceglarek cieszył się z tego, jak rozwija się OSP Samborowice. - Wy dziękowaliście za wsparcie, ale to bardziej my powinnyśmy Wam podziękować za to, że zawsze możemy na Was liczyć - stwierdził.
Wiceprezes oddziału wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach dh Stefan Kaptur mówił, że 100 lat w życiu człowieka to piękny wiek, a jeżeli chodzi o straż pożarną, to jest naprawdę „coś”. - Na te 100 lat w Waszym przypadku pracowały pokolenia strażaków - powiedział, składając życzenia w imieniu wszystkich strażaków ze Śląska.
Wójt Andrzej Wawrzynek, składając życzenia i gratulacje, mówił, że jest mu niezmiernie miło patrzeć na samborowicką młodzież zaangażowaną w działalność miejscowej straży, bo jest w ten sposób spokojny o zmianę pokoleniową. Cieszył się, że ochotnicy reprezentują gminę na wielu zawodach. Mówił również o rozbudowanej remizie, do czego dołożył się m.in. samorząd ze swojego budżetu. - Mamy wspaniałe warunki, ale myślę, że OSP Samborowice podwyższa standard na terenie naszej gminie, z czego się cieszę. Ochotnicze straże pożarne na terenie naszej gminy rozwijają się właściwie - powiedział. Później z przewodniczącym rady Piotrem Bajakiem i wiceprzewodniczącą, a zarazem radną z Samborowic Iloną Gawlicą przekazał na ręce prezesa Romana Pośpiecha pamiątkowy puchar, a wcześniej klucze do remizy. - 100 lat to tak naprawdę dobry początek, życzę następnych setek - uśmiechał się przewodniczący rady.
Życzenia i gratulacje składali również: Szymon Szrot w imieniu posła i wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia oraz radny powiatowy z Samborowic Adrian Plura, reprezentując na uroczystości starostę Grzegorza Swobodę.
"Nowiny Raciborskie" pisały
Brunon Stojer – emerytowany nauczyciel matematyki z Pietrowic Wielkich i strażak–ochotnik przytaczał rys historyczny samborowickiej jednostki. Przypominał, że pierwsza znaleziona pisemna wzmianka o istnieniu straży pożarnej w Samborowicach pochodzi z 1889 roku, z „Nowin Raciborskich”. Artykuł informował o pożarze w sąsiednim Lekartowie „wybuchł tu ogień w stodole gospodarza Siwonia i objął w jednej chwili cały słomą pokryty budynek. Płomienie zajęły wkrótce i sąsiednią stodołę Walentego Badziury. Na miejscu pożaru przybyły sikawki z Szamarzowic, Wojnowic, Janowic, Pietrowic, Krzanowic, z Kórnicy i z Sudzic”. - Zapewne była to straż ulokowana na majątku dworskim rodu Brebeck z Samborowic. Kupowanie sikawek strażackich przez właścicieli majątków dworskich w XIX wieku było na śląsku powszechne - mówił pasjonat dziejów Raciborszczyzny.
Zakup wozu i wielki pożar
- Im Jahr 1922 wurde die Freiwillige Feuerwehr in Schamerwitz gegründet, tzn. w roku 1922, czyli dokładnie 100 lat temu założono naszą Ochotniczą Straż Pożarną w Samborowicach. Była to już straż ze statutem, regulaminem, a strażacy przywdziali mundury. I ta właśnie data jest uznana za moment powstania naszej OSP i uwidoczniona jest też jest na naszym odnowionym sztandarze - przytaczał dzieje Henryk Ludwig, skarbnik jednostki.
Pierwszy wpis w przedwojennej strażackiej kronice pochodzi ze stycznia 1925 roku. Wówczas zakupiono nową sikawkę konną, którą strażacy odebrali dokładnie rok później.
- Z ważniejszych wydarzeń przedwojennych można wymienić wielki pożar w pietrowickiej roszarni, w którego gaszeniu uczestniczyli nasi strażacy. Wybuchł on w 1937 roku, dzień przed wigilią. Mróz dochodził wtedy do 25 stopni poniżej zera, było dużo śniegu, a ujęcia wody były zamarznięte. Ogień ugaszono dopiero 27 grudnia - usłyszeli zgromadzeni przed remizą.
Henryk Ludwig powiedział, że nie wiadomo za dużo, co działo się w OSP w trudnym czasie wojennym. Wiadomo jedynie, że sikawka została mocno uszkodzona i kiedy w październiku 1947 roku jednostka została reaktywowana w nowej rzeczywistości, pierwszym tematem było jej wyremontowanie. Udało się to 2 lata później, czyli w połowie roku 1949. Później pozyskano przyczepę z motopompą
- W 1973 roku powstało coś, czym możemy cieszyć się do dziś, czyli ufundowany został nasz nowy sztandar, a rok później coś, po czym pewnie już nie ma dziś śladu, czyli nasz pierwszy samochód marki Lublin, przerobiony we własnym zakresie przez druhów na auto strażackie - wspominał strażak.
Kalendarium wydarzeń jednostki
- 1 lutego 1922 r. – pierwsi udokumentowani członkowie (min. 5 osób) zostali wpisani do straży,
- 11 stycznia 1925 r. – pierwszy wpis do księgi protokołów,
- 31 stycznia 1926 r. – nowa sikawka,
- 22 maja 1927 r. – nowy sztandar ufundowany przez członka straży, księdza Widlaka, w obecności wielu delegacji OSP z powiatu,
- 21 stycznia 1934 r. – zebranie, na którym odgórnie wybrano nowy zarząd z polecenia nowych władz,
- 19 października 1947 r. – reaktywacja OSP Samborowice po wojnie,
- 26 czerwca 1949 r. – wręczenie wyremontowanej (zniszczonej podczas wojny) sikawki konnej,
- 1973 r. – nowy sztandar,
- 1974 r. – pierwszy samochód marki Lublin przerobiony we własnym zakresie przez druhów na auto strażackie,
- 1978 r. – pożar wieży kościoła parafialnego w wyniku uderzenia pioruna,
- 7 grudnia 1983 r. – powitanie stara 25-26P,
- Od 26 sierpnia do 12 września 1992 roku – strażacy uczestniczyli w pożarze stulecia w Kuźni Raciborskiej,
- 4 lutego 1996 roku – powitanie żuka,
- 1997 r. – obchody 75-lecia OSP zatrzymała powódź tysiąclecia,
- 9 marca 2007 r. – powitanie samochodu marki Daimler-Benz,
- 2012 r. – powitanie samochodu marki Renault Camiva,
- 2014 r. – powstanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (MDP) w Samborowicach (od 2012 r. młodzież z Samborowic startowała w drużynie OSP Lekartów),
- 2-4 września 2016 r. – drużyna MDP kwalifikuje się i uczestniczy w zawodach ogólnopolskich w Wiśle, zajmując 4 miejsce,
- 2017 r. – początek współpracy z czeskim OSP Uhlirov koło Opawy,
- 2020 r. – MDP wygrywa ogólnopolski konkurs „Najlepsi z Najlepszych“ jako najbardziej aktywna i wyróżniająca się MDP w Polsce,
- 17 października 2020 r.-28 grudnia 2021 r. – rozbudowa remizy,
- 27 sierpnia 2021 r. – drużyny MDP chłopców i dziewcząt uczestniczą w zawodach ogólnopolskich po zajęciu 1 miejsca w swoich kategoriach w województwie śląskim,
- 11 września 2021 r. – OSP zdobywa ogólnopolską nagrodę „Floriana” w kategorii „współpraca zagraniczna”,
- 2011 r. - 2021 r. – na 9 odbytych zawodów gminnych drużyna OSP zdobyła 8 razy pierwsze miejsce.
Ludzie:
Adrian Plura
Radny Powiatu Raciborskiego.
Andrzej Wawrzynek
Były wójt gminy Pietrowice Wielkie.
Gabriela Lenartowicz
Poseł na Sejm RP
Ilona Gawlica
Radna gminy Pietrowice Wielkie
Marzena Kopczewska
Skarbnik gminy Pietrowice Wielkie
Piotr Bajak
Były przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie
Stefan Kaptur
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych raciborskich strażaków ostatnich dekad