Ruszyła komisja kwalifikacyjna w powiecie rybnickim
W pierwszym dniu do siedziby Powiatowej Komisji Lekarskiej, która mieści się w budynku Politechniki Śląskiej przy Kościuszki 54 zgłosiło się 21 młodych mieszkańców Świerklan.
Kwalifikacja potrwa do końca czerwca, spośród 452 osób, które staną przed komisją, jest również siedem kobiet.
Na czym polega kwalifikacja wojskowa?
Celem kwalifikacji jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do podjęcia czynnej służby wojskowej przez osoby zobowiązane w danym roku do stawienia się przed komisją oraz dobrowolnie zgłaszających się, pełnoletnich ochotników. Oceny dokonują powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie (każda w swoim zakresie działania), natomiast ewidencja i wydawanie wojskowych dokumentów osobistych należy do wojskowego komendanta uzupełnień lub jego przedstawiciela.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2022 roku podlegają mężczyźni:
- urodzeni w 2003 roku;
- urodzeni w latach 1998-2002 – jeżeli nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby urodzone w latach 2001 – 2002, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej lub zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają także kobiety:
- urodzone w latach 1998–2003, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944);
Ochotnicy:
- osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej powinny ze sobą zabrać: dowód osobisty lub inny dokument powalający na ustalenie tożsamości, aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy, zaświadczenie o pobieraniu nauki lub świadectwo ukończenia szkoły, posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia, jeżeli się leczą.