Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

Rybnicki magistrat zmienia statuty dzielnic. Golejów mówi stanowcze "NIE"

06.06.2022 15:03 | 1 komentarz | NM

Do 7 czerwca br. trwają konsultacje społeczne dotyczące zmian w statutach dzielnic Rybnika. Rada Dzielnicy Golejów uznaje tryb konsultacji za skandaliczny. 

Rybnicki magistrat zmienia statuty dzielnic. Golejów mówi stanowcze "NIE"
Zdjęcie poglądowe.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rada Dzielnicy Golejów uważa, że 7 dni na konsultacje zmian, jakie mają nastąpić w statucie dzielnicy to zdecydowanie za mało, by podjąć jakiekolwiek kroki. 

Dominik Harazim Przewodniczący Rady Dzielnicy Golejów i Arkadiusz Trzebuniak Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Golejów nie kryją swojego oburzenia związanego z tym, jak mają wyglądać wspomniane wcześniej konsultacje. Według Harazima i Trzebuniaka: 
–  Sposób przeprowadzenia (pseudo)konsultacji nie pozwala na zebranie rady dzielnicy, nawet w trybie nadzwyczajnym, w celu przedyskutowania proponowanych zmian, nie mówiąc już o braku możliwości rzetelnej analizy proponowanego dokumentu czy wniesienia merytorycznych uwag – tłumaczą. 

Podkreślają również, że rada dzielnicy na etapie opracowywania nowych statutów nie została zaproszona do współpracy, a sposób w jaki prowadzone są teraz konsultacje, to ich zdaniem ewidentny przejaw pogardy obecnych władz miasta do ogólnie znanych standardów partycypacji społecznej i obywatelskości, znanych z rozwiniętych systemów demokratycznych, który zniechęca dzielnicowych działaczy do aktywności na rzecz Miasta, ponieważ każda zmiana narzucana odgórnie budzi opór.

Stanowisko Rady Dzielnicy

Stanowisko Rady Dzielnicy

UM odpowiada na zarzuty

Urząd Miasta Rybnik, za pośrednictwem rzeczniczki prasowej, Agnieszki Skupień, odpowiedział na zarzuty Rady Dzielnicy Golejów:

– Prace nad nowymi statutami dzielnic rozpoczęły się już w 2019 r., kiedy to Rada Miasta Rybnika powołała doraźną Komisję ds. statutów dzielnic, której celem było przygotowanie projektów statutów. W skład komisji weszli przedstawiciele wszystkich klubów radnych funkcjonujących w tym czasie w Radzie. Informacja nt. powołania komisji, a także informacja o wszystkich jej posiedzeniach była podawana do publicznej wiadomości, poprzez stronę Biuletynu Informacji Publicznej. Dodatkowo do wszystkich rad dzielnic skierowano pismo o rozpoczęciu oraz planowanym przebiegu prac komisji, a w trakcie ich trwania informowano rady dzielnic o pracach i zakresie planowanych zmian. Jednocześnie zorganizowano spotkanie dla wszystkich rad dzielnic w urzędzie miasta – informuje A. Skupień.

W czasie trwania prac komisji żaden z przedstawicieli rad dzielnic nie był obecny na jej posiedzeniach (mimo ich jawności). Ponadto ze strony rad dzielnic do komisji nie wpłynęła - jako inicjatywa „oddolna” - żadna uwaga lub propozycja, co do kształtu nowych statutów.

Przypominamy, że do 7 czerwca br. projekty statutów konsultowane są z mieszkańcami miasta Rybnika. Aby konsultacje statutów dzielnic miały jak najszerszy charakter, a także dotarły do jak największej liczby mieszkańców, informację o ich przebiegu udostępniono:

- na stronie www.rybnik.eu,

- w Biuletynie Informacji Publicznej (https://bip.um.rybnik.eu/),

- w aplikacji mobilnej halo! RYBNIK,

- wszystkim radom dzielnic z prośbą o jej wywieszenie w ich siedzibach, stronach internetowych i gablotach,

- na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta Rybnika.