Średniowieczna baza na obrzeżach Raciborza. Jak powstał Gród?
Mowa tu o Średniowiecznym Grodzie w Raciborzu przy ul. Markowickiej, który jest budowany przez Drengów znad Górnej Odry. Jak to wszystko wygląda?
Od czego się zaczęło?
Idea budowy Raciborskiego Grodu powstała z luźnej uwagi osób wchodzących w skład Drengów znad Górnej Ogry.
- Zaczęliśmy od tego, że organizowaliśmy festiwale co roku. Na potrzebę festiwalu budowaliśmy atrapę Grodu, którą później musieliśmy rozebrać a na następny festiwal ponownie budować. Za którymś razem mężczyźni rzucili pomysł “Może zbudujmy ten Gród na stałe”. Było to spowodowane tym, że nie chcieli go budować i demontować za każdym razem. - Mówi Sigrun, członkini Drengów znad Górnej Odry.
Jak wygląda budowa Grodu?
Budowa Grodu zaczęła się od planów. Wszystko musiało dziać się pod okiem specjalisty i na podstawie planu zagospodarowania.
Następną rzeczą było pozyskanie środków. Najwięcej kosztuje drewno a Gród składa się prawie z samego drewna. Cała karczma została przez Drengów znad Górnej Odry.
Nad samym drewnem do budowy jest sporo pracy. Zanim z przywiezionego drewna coś powstanie trzeba je okorować oraz odpowiednio zabezpieczyć było trwalsze. Następnie wszystko jest budowane siłą mięśni. Obecnie w stowarzyszeniu Drengów znad Górnej Odry jest ponad 40 osób. Stale budową Grodu zajmuje się 5 osób ale przynajmniej połowa stowarzyszenia angażuje się w budowę. Wszystko jest robione hobbystycznie.
Co dalej z Grodem?
Obszar Grodu ma powierzchnię mniej więcej dwóch boisk pełnowymiarowych do piłki nożnej. Obszar jest dość mocno zalesiony przez co na pierwszy rzut oka Gród tak nie wygląda. W planach jest budowa kolejnych chat ale wzdłuż palisady żeby aby nie karczować lasu. Część drzew została wycięta tylko ze względu na to, że były chore lub zagrażały bezpieczeństwu ludzi.