Sobota, 4 maja 2024

imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza

RSS

Wójt Utracki: Nigdy nie zapadła decyzja o wydzieleniu i zamknięciu sali w Zabełkowie na rzecz uchodźców

27.05.2022 10:31 | 0 komentarzy | mad

Wójt Grzegorz Utracki odpowiada na pytania Nowin, które mejlowo skierowaliśmy do Urzędu Gminy w Krzyżanowicach po interwencji poselskiej posła Grzegorza Brauna. - Wszystkie podejmowane wewnętrzne działania wynikały z prowadzonych analiz w ramach zarządzania kryzysowego w związku z aktualną, dynamiczną wówczas sytuacją na Ukrainie - argumentuje włodarz.

Wójt Utracki: Nigdy nie zapadła decyzja o wydzieleniu i zamknięciu sali w Zabełkowie na rzecz uchodźców
Grzegorz Utracki, wójt Krzyżanowic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Poseł tłumaczył, że przybył do Krzyżanowic, po to, aby interweniować w sprawie wyłączenia sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabełkowie z użytkowania na rzecz adaptacji w celu przyjęcia gości z Ukrainy. Na to nie chciała zgodzić się dyrektor placówki Anna Kubica. G. Braun w wypowiedzi dla mediów podkreślił, że za tę decyzję pani dyrektor „odebrała naganę służbową od wójta, ponieważ wystąpiła w interesie tutejszych dzieci. I śmiała o sytuacji poinformować rodziców dzieci”.

Temat opisywaliśmy już w artykułach:

- Co zdecydowało, że w gminie na rzecz uchodźców postanowiono przeznaczyć pomieszczenia ZSP w Zabełkowie? Czym kierowano się, podejmując właśnie taką decyzję?

- Nigdy nie było żadnej decyzji o przeznaczeniu pomieszczeń w Zabełkowie na rzecz uchodźców.

W związku z sytuacją na Ukrainie w połowie marca, eskalującymi działaniami wojennymi i napływem dużej liczby obywateli Ukrainy uciekających przed wojną do Polski, i możliwym w dalszym ciągu ich wzrostem otrzymaliśmy pismo za pośrednictwem Powiatowego Zarządzania Kryzysowego z poleceniem Wojewody Śląskiego o wskazanie możliwości dodatkowych miejsc dla ewentualnej kolejnej fali uchodźców.

W związku z tym dokonaliśmy wewnętrznej analizy i przeglądu możliwości wskazania dodatkowych miejsc, które posiadają odpowiednie zaplecze sanitarne. Podczas tego przeglądu wielokrotnie informowałem p. dyrektor szkoły, że nie chcemy tworzyć tych miejsc w sali gimnastycznej, a tylko prosimy o jej uwagi czy jest to możliwe, i w jaki sposób szkoła mogłaby realizować zajęcia dydaktyczne, a zwłaszcza ruchowe.

Nigdy decyzja o wydzieleniu i zamknięciu sali nie zapadła, nie została taka informacja przekazana, jak również nie zostało wydane takie polecenie. Tym bardziej, że od początku konfliktu nie wskazywaliśmy obiektów użyteczności publicznej, budynków kulturalno-oświatowych, świetlic, obiektów OSP (jak np. w niektórych gminach w Polsce), a obowiązek wyznaczenia miejsc dla uchodźców zrealizowaliśmy w obiektach prowadzących działalność gospodarczą. Wszystkie podejmowane wewnętrzne działania wynikały z prowadzonych analiz w ramach zarządzania kryzysowego w związku z aktualną, dynamiczną wówczas sytuacją na Ukrainie i możliwą eskalacją działań wojennych i możliwym napływem nowej fali uchodźców.

- Jak gmina odebrała sprzeciw pani dyrektor?

- Działania dyrektora podlegają ocenie z punktu widzenia kompetencji wójta, a także zadań, jakie wyznacza mu administracja rządowa w związku z tzw. kryzysem uchodźczym.

- Na podstawie czego nałożono na panią dyrektor naganę?

- Sprawy z zakresu prawa pracy nie stanowią informacji publicznej.

- Jak gmina odbiera interwencję poselską posła Brauna?

- Gmina nie komentuje działań posła, udziela natomiast informacji i wyjaśnień w granicach obowiązujących przepisów, w tym przypadku jak w 1 zapytaniu z podkreśleniem faktu, że podejmowano je w związku z poleceniami administracji rządowej.

- Jakie obowiązki pełnił wójt w chwili interwencji poselskiej?

- W chwili interwencji poselskiej wójt przebywał w delegacji służbowej do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, celem załatwiania urzędowych spraw gminy.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.