Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

ZSO nr 1 stawia na wszechstronny rozwój młodego człowieka

24.05.2022 09:17 | 0 komentarzy | kama

Szkoła przy ulicy Jana Kasprowicza 11 w Raciborzu, zwana potocznie „Kasprowiczem” lub „Pierwszym LO”, to także od dekady placówka kształcąca młodzież w zawodzie plastyka. ZSO nr 1 wyróżnia się prężną działalnością na arenie międzynarodowej. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że jest to szkoła europejska, a wszystko za sprawą projektów realizowanych w ramach unijnego programu Erasmus+.

ZSO nr 1 stawia na wszechstronny rozwój młodego człowieka
Projekty Erasmusa skierowane są do wszystkich uczniów, cieszą się dużym zainteresowaniem. Fot. ZSO nr 1
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Europejskie marzenia

Projekty Erasmusa skierowane są do wszystkich uczniów, cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na poruszaną tematykę, możliwość kształcenia językowego, okazję do zdobycia nowych umiejętności czy po prostu poznania nowych ludzi, odkrycia innych kultur i podróżowania po Europie.

Trzy projekty, wiele możliwości

Aktualnie szkoła realizuje 3 projekty, współpracując ze szkołami w Turcji, Rumunii, Francji, Luksemburgu i Włoszech. Pierwszy z nich Empower student's wellbeing stanowi próbę znalezienia wspólnych rozwiązań, bez względu na kraj w Europie, w którym żyjemy, będących odpowiedzią na potrzebę wsparcia i mobilizacji młodzieży, często zagubionej, żyjącej w ogromnym stresie, nieznajdującej zaufania w otoczeniu, co w konsekwencji może prowadzić do porażek w późniejszym życiu dorosłym. Projekt ten ma za zadanie nauczyć młodzież, jak dysponować swoim czasem, dbać o właściwą formę fizyczną i własne zdrowie oraz być aktywnym społecznie, aby móc poczuć się spełnionym. Kolejny z projektów Euro: yestarday, today, tomorrow jest przedsięwzięciem z dziedziny społeczno-ekonomicznej. Ma na celu uświadomienie młodzieży roli Unii Europejskiej poprzez przypomnienie historii jej powstania, wizyty w jej najważniejszym instytucjach, a także zwrócenie uwagi na zagrożenia mogące wynikać z jej rozpadu oraz wpływ samej waluty euro na życie Europejczyków w krajach znajdujących się obecnie w strefie euro lub poza nią. Z kolei trzeci projekt Green Living for a sustainable and inclusive future porusza kwestie zrównoważonego rozwoju we współczesnym świecie w oparciu o ekologię i wzmocnienie wrażliwości młodzieży na los osób żyjących na marginesie społecznym.

Realizowane przez szkołę projekty mają formę wymiany młodzieży, opartej na tygodniowych wyjazdach za granicę lub goszczeniu zagranicznej młodzieży w Raciborzu. Tak krótkie spotkania z pewnością nie komplikują toku nauki, natomiast doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji zadań w międzynarodowych grupach projektowych jest bezcenne. Dzięki udziałowi w projektach, uczniowie ZSO nr 1 lepiej poznają samych siebie, wiedzą, na co ich stać, jak funkcjonować w grupie. Łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami, a rozmowa w języku obcym nie sprawia już problemów. Inny kraj czy kultura nie są już dla nich przeszkodą – odrzucając myślenie stereotypami, stają się tolerancyjni wobec odmienności. Jak sami dodają, projekty otworzyły przed nimi Europę, przestali się obawiać podróży, odległości od domu; niektórzy już dziś myślą o pobytach na zagranicznych uniwersytetach w ramach programu Erasmus+ po zakończeniu nauki w szkole średniej.

Projekty europejskie są dostępne dla każdego ucznia, bo wystarczy odrobina pewności siebie, czasu i chęci, by spróbować swoich sił przy rekrutacji do kolejnej przygody z Erasmusem+. 

Nie narzekają na nudę

Młodzież „Kasprowicza” rozwija się prężnie również w ramach szkolnej społeczności, tworząc aktywny Samorząd Uczniowski. To właśnie w ramach SU inicjatywy uczniowskie mogą zaistnieć w przestrzeni szkolnej ZSO nr 1. Uczniowie działają na różnych polach - tam gdzie trzeba, są poważni i uważni, tam gdzie można, szaleni i spontaniczni, by również w dorosłym życiu umieć odnaleźć równowagę i połączyć przyjemne z pożytecznym.

Młodzież godnie reprezentuje szkołę na różnych uroczystościach, a poczet sztandarowy jest szczególną wizytówką I LO widoczną na miejskich oraz powiatowych wydarzeniach. Ponadto dwie uczennice reprezentują szkołę, zasiadając w Młodzieżowej Radzie Miasta, ucząc się, w jaki sposób odpowiedzialnie podejmować i wspierać lokalne inicjatywy. Samorząd Uczniowski nie byłby sobą, gdyby nie własne inicjatywy – wydarzenia integrujące społeczność szkolną takie jak: Halloween, andrzejki, mikołajki, tematyczne imieniny miesiąca, które są świetną okazją, by wprowadzić do zwykłych szkolnych dni odrobinę zabawy, szaleństwa i spontaniczności. Młodzież wprowadza też element zdrowej rywalizacji, organizując różne konkursy, np. na ciekawe tematyczne zdjęcia klasowe. Organizują pyszne nagrody kulinarne, aby zwycięzcy na długo zapamiętali smak wygranej.

Samorząd Uczniowski dba również o kondycję fizyczną społeczności szkolnej, by się rozruszać i dodać sobie energii, organizuje wspólne tańce na boisku szkolnym, tak np. uczniowie przywitali wiosnę i zakończyli Tydzień Ekologii. W ramach lekcji wychowania fizycznego organizowane są całodniowe wędrówki z kijkami, propagujące nordic walking.

Kultura i sztuka w codziennym wydaniu

ZSO nr 1 to szkoła, w której sztuka widoczna jest wszędzie, głównie za sprawą wytworów artystycznych uczniów Liceum Sztuk Plastycznych. Nie brakuje też muzycznej oprawy, bo na korytarzach rozbrzmiewa muzyka nadawana przez szkolne radio. Ekipa dbająca o dobór repertuaru jest zawsze otwarta na sugestie swoich koleżanek i kolegów, zaspokajające różne gusta muzyczne. Samorząd Uczniowski wyszedł również z inicjatywą powstania zespołu muzycznego, który będzie umilał szkolne uroczystości. Oprócz tego nasza młodzież ma okazję często uczestniczyć w różnego rodzaju wernisażach czy spotkaniach poetyckich. Od wielu lat działa szkolny Magazyn Całkiem Kulturalny „Ad operam!”, w którym debiutują młode talenty literackie, plastyczne czy muzyczne. To tu młodzi twórcy znajdują przestrzeń, by opowiedzieć o swoich pasjach i planach artystycznych. Wrażliwcy i poetycko uzdolnieni prezentują swoje wiersze na wieczorkach poetyckich w TMZR, a już wkrótce formuła „Wieczorek poetycki u Kasprowicza” wróci do nowo wyremontowanej auli.

Jednym z wydarzeń, które firmuje szkoła jest też coroczny koncert odbywający się na scenie RCK w Raciborzu, we współpracy z wieloma instytucjami i placówkami szkolnymi. Zwykle koncerty mają bożonarodzeniową oprawę, ale tegoroczny koncert, głównie z powodu pandemii, został przeniesiony na wiosnę i odbędzie się 26 maja z okazji Dnia Matki. Młodzi artyści podzielą się swoimi talentami i wykonają utwory w wielu wersjach językowych.

Wrażliwi na potrzeby innych

Działania podejmowane w szkole dają szansę na rozwój wrażliwości i empatii uczniów. W tym obszarze, pracownicy i uczniowie podejmują różne działania pomocowe, angażując się w ogólnopolskie i lokalne akcje takie jak: Szlachetna Paczka, pomoc dla Ukrainy, zbiórka nakrętek i baterii dla chorego Mikołaja. Podczas takich działań widać, jak otwierają się serce na potrzeby innych. Między innymi udało się przekazać gościom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa w Łubowicach kilka rowerów podarowanych przez rodziny uczniów. Szkoła promuje postawy akceptacji inności i różnorodności, dlatego od lat dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Spektrum” tak chętnie akcentowane są w szkole idee Światowego Dnia Zespołu Downa czy Światowego Dnia Autyzmu.

Nauka na różne sposoby

Inicjatywy podejmowane przez nauczycieli i uczniów wzbogacają również proces dydaktyczny. Podczas kwietniowego Tygodnia Ekologii praktycznie przećwiczono w terenie to, czego młodzież uczy się na lekcjach biologii. Dzięki współpracy z Arboretum Bramy Morawskiej, przy fachowym wsparciu pracowników uczniowie posadzili 700 drzewek i posprzątali okolice lasu, a ich świadomość ekologiczna mogła przełożyć się na konkretne działania. Nie możemy pominąć tego, co uczniowie uwielbiają najbardziej, a mianowicie liczne wycieczki klasowe do NOSPR-u, teatru, muzeów, wyjścia do kina przez uczestnictwo w seansach w ramach cyklu Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. To tylko niektóre sposoby na uatrakcyjnienie zwykłych dni lekcyjnych.

/Materiały prasowe/