Piątek, 11 października 2024

imieniny: Aldony, Emila, Dobromiły

RSS

Przyjdź na piknik wojskowy w Raciborzu i zgłoś się do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. To nowy rodzaj służby. Na czym polega?

18.05.2022 14:01 | 0 komentarzy | ż

21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”. Jeden z takich pikników odbędzie się w Raciborzu.

Przyjdź na piknik wojskowy w Raciborzu i zgłoś się do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. To nowy rodzaj służby. Na czym polega?
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzon Ustawą o Obronie Ojczyzny. Ministerstwo Obrony Narodowej wyjaśnia, że ten nowy rodzaj służby ma być "skutecznym mechanizmem zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw". Plan zakłada zwiększenie liczebności Wojska Polskiego do 300 tysięcy: 250 tysięcy w jednostkach operacyjnych i 50 tysięcy terytorialsów. Zdjęcie ilustracyjne (arch. WOT).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Piknik wojskowy odbędzie się na Zamku Piastowskim w Raciborzu 21 maja. Początek o 11.00, zakończenie o 18.00.

- Na stoiskach promocyjno-informacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać. To nie wszystko. Na miejscu można będzie także porozmawiać z fachowcami i wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto pamiętać o zabraniu dowodu osobistego) - informuje Ministerstwo Obrony Narodowe.

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?

Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).

Jeżeli wybierzesz dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to:

  • przejdziesz przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będziesz miał wybór – nie musisz być skoszarowany),
  • będzie ci przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, a także: prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym), pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska,
  • na czas służby będziesz miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie,
  • będziesz mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia,
  • będziesz mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.

Co trzeba dołączyć do wniosku?

Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć:

  • kopię dokumentu tożsamości,
  • kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie,
  • kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

źródło: MON, oprac. ż