Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Na Święto Boćka w Pogrzebieniu będzie gra terenowa ze Straszakami [ZAPOWIEDŹ]

17.05.2022 12:26 | 0 komentarzy | mad

- Niesamowite wydarzenie w pięknych okolicznościach Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego "Bociek" zbliża się wielkimi krokami. Święto Boćka rozpocznie się już 28 maja o godzinie 16:00. Udział jest bezpłatny, ale trzeba się zapisać - informuje Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu. Dyrektor Katarzyna Chwałek-Bednarczyk zapowiada, że to forma mobilnej gry terenowej, która po raz pierwszy odbędzie się na terenie gminy.

Na Święto Boćka w Pogrzebieniu będzie gra terenowa ze Straszakami [ZAPOWIEDŹ]
Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowego "Bociek" w Pogrzebieniu powstał pod koniec 2019 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trasa ścieżki Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego "Bociek" w Pogrzebieniu przebiega przez najbardziej malownicze obszary Gminy Kornowac. Zaledwie 4-kilometrowa trasa pozwala zobaczyć kilka typów różnych siedlisk przyrodniczych, tj. murawy ciepłolubne, zadrzewienia śródpolne, rozległe pola rozdzielone miedzami, stawy. Piękna pofalowana panorama Płaskowyżu Rybnickiego urozmaica wędrówkę, dostarczając wspaniałych wrażeń.

Szykuje się emocjonująca gra

Na wszystkich zapisanych uczestników czeka udział w emocjonującej grze terenowej "Straszaki". - Raz na sto lat przybierają one ludzką postać i wychodzą z ukrycia, by zobaczyć, jak zmienił się nasz świat. Ten dzień nastąpi właśnie 28 maja. "Straszaki" dawno nie widziały żadnego śmiertelnika, dlatego są bardzo wstydliwe i pochowały się w zakamarkach "Boćka". Jeśli masz dość odwagi, rozumu w głowie i sprytu ruszaj w drogę i odnajdź je wszystkie. Odkryj tajemne hasło, które doprowadzi cię do nagrody, ale przede wszystkim odnajdź skarb cenniejszy niż złoto - anonsuje miejscowy ośrodek kultury. W rolę "Straszaków" wcielą się aktorzy rydułtowskiego teatru "Safo" oraz pracownicy ośrodka kultury.

- "Straszaki" na trasie będą wskazywały dalszą drogę, ale w zamian za prawidłową odpowiedź na różne zadania. To będzie interaktywna gra dla całych rodzin, ma wymiar familijny - mówi Nowinom Katarzyna Chwałek-Bednarczyk.

Na wszystkich, którzy dotrą do mety, czeka przejażdżka wozem konnym na teren rekreacyjny "Potoki", ognisko oraz animacje z dobrą Heksą. Na miejscu będzie można zakupić kiełbasę (a nawet samemu ją upiec) oraz inne smakołyki od Koła Gospodyń Wiejskich z Kornowaca. Jako że to Święto Boćka będzie można nabyć książki o bocianach, ręcznie malowane kubki, znajdzie się też tam stanowisko informacyjno-przyrodnicze. Uczestnicy w nagrodę otrzymają certyfikat "Nieustraszonego Poszukiwacza Beboków".

Co 10 minut

Jak informuje GOK, dziesięcioosobowe grupy będą wypuszczane co 10 minut na trasę. Pierwsza grupa startuje z wejścia na "Bociek" przy ulicy Wiejskiej w Pogrzebieniu o godzinie 16:00. Ostatnia grupa zostanie wypuszczona o godzinie 18:30.

Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: 32 430 12 09.

W przypadku złej pogody wydarzenie zostanie przeniesione.

Co to za miejsce?

Święto Boćka organizowane jest w ramach przypadającego na 31 maja święta bociana białego. To też forma promocji Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego "Bociek" w Pogrzebieniu.

Zespół powstał w ramach transgranicznego projektu, którego głównym celem było wykorzystanie zasobów przyrodniczych oraz położenia geograficznego gminy Kornowac w odniesieniu do regionu przygranicznego, w tym partnera projektu czeskiej gminy Vresina, a także rozszerzenie oferty turystycznej gmin o nowy produkt turystyczny. W ramach zadania utworzono oznakowaną ścieżkę, z tablicami informacyjnymi oraz wiatą dla odwiedzających.

Produkt, jaki oferuje projekt, stanowi połączenie elementów turystyki regionalnej, przyrodniczej z aktywnością fizyczną, do tego można dołączyć walory poznawcze poprzez promocję zasobów przyrody i ich udostępnienie dla potencjalnych zwiedzających. Dodatkowym atutem ścieżki jest niewielka odległość do wieży i punktu widokowego.

To lokalizacja "Boćka" (źródło: krainagornejodry.travel)

To lokalizacja "Boćka" (źródło: krainagornejodry.travel)

Ludzie:

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk

Dyrektor Rydułtowskiego Centrum Kultury oraz reżyserka teatru SAFO