Kolejami Śląskimi do Raciborza linią S7, aby zwiedzić zamek i browar
Jeżeli szukacie przykładów dawnej kuchni górnośląskiej oraz jej czeskiego sznytu znajdziecie ją w okolicach Raciborza. Dotrzecie tu linią S7 (Katowice – Rybnik – Racibórz) oraz S78 (Racibórz – Chałupki).
Raciborskie browarnictwo
Raciborskie tradycje kulinarne rozpoczynamy od wielowiekowej i niezwykle charakterystycznej dla Górnego Śląska historii browarnictwa. Zamek Piastowski w Raciborzu mieści w swoich murach perełkę śląskiego gotyku oraz ponad 450-letni browar zamkowy, stanowiący jedną z atrakcji kulinarnych oraz industrialnych Raciborza. Browar ten warzył już na przełomie XV i XVI wieku dla miejscowego dworu książęcego, lecz pierwsza udokumentowana wzmianka pojawia się w 1567 roku w księdze gruntowej dóbr komory raciborskiej. Wedle zapisu ówczesny książę utrzymywał w miejscowym browarze piwowara oraz pomocnika. W tej formie browar funkcjonował aż do 1840 roku, gdy stał się własnością rezydujących w Raciborzu oraz Rudach książąt von Ratibor. Do tego czasu browar nie był modernizowany, stanowiąc przykład nieprzerwanej ciągłości produktu regionalnego. Po pożarze w 1858 roku browar przeszedł gruntowną modernizację i rozbudowę, której efekty podziwiać możemy do dziś, zwiedzając Zamek Piastowski w Raciborzu wraz z Kaplicą św. Tomasza z Canterbury.
Śląska kuchnia… z czeskim sznytem
Browarnictwo to nie jedyny regionalny specjał Raciborza, są nim również piernikowe wypieki świąteczne oraz czeskie ślady w kuchni regionalnej. To właśnie tutaj spotkać możemy pojawiające się w górnośląskiej kuchni knedliki, występujące również w potrawie o dwujęzycznej nazwie „Śląskie Niebo” lub „Schläsches Himmelreich”, gdzie zastępują popularne w innej części Górnego Śląska kluski śląskie i buchty.
Dodatkowo znajdziecie tutaj tradycje myśliwskie związane z otaczającymi Racibórz lasami, w których często polowały cesarskie oraz książęce głowy przed 1919 rokiem. Tradycja kuchni myśliwskiej zawierającej dziczyznę jest powszechna na tym obszarze.Stanowi interesujący przykład zestawienia kuchni ludowej, w której królowała dieta uboga, z kuchnią książęcą pełną dziczyzny i przepychu. Wiele z tych potraw przedostało się do kuchni mieszczańskiej, której tradycje kultywowane są do dziś w Raciborzu.
źródło: Koleje Śląskie