Poniedziałek, 20 maja 2024

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Rybnik podejmuje rozmowy o ubóstwie energetycznym

12.05.2022 13:52 | 0 komentarzy | NM

Rybnik wraz z Miastem Radlin bierze udział w inicjatywie Fundacji Stocznia. Będą rozmowy o rosnących cenach prądu.

Rybnik podejmuje rozmowy o ubóstwie energetycznym
Rybnik chce walczyć z problemem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Porozmawiajmy o ubóstwie energetycznym

Rybnik zauważa, jak dużym problemem jest ubóstwo energetyczne nie tylko w mieście, ale również w kraju. Ze względu na to, wraz z Radlinem, Rybnik bierze udział w inicjatywie zaproponowanej przez Fundację Stocznia.

- Fundacja Stocznia realizuje projekt, którego celem jest przeprowadzenie ogólnopolskiej dyskusji, narady na temat kosztów energii i zjawiska ubóstwa energetycznego – wyjaśnia prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. - Podczas spotkań w gronie mieszkańców, przedstawicieli firm, organizacji pozarządowych oraz ekspertów będą toczyły się rozmowy o tym, czy możliwe są alternatywne scenariusze dla strategii energetycznych. Serdecznie zapraszam do udziału – mówi prezydent.

Najważnieszym celem tego projektu jest wspólne ustalnie kroków i rekomendacji działań w walce z ubóstwem energetycznym w Polsce. Z tego powodu powstała propozycja narady obywatelskiej, która odbędzie się 19 maja br. w Zabytkowej Kopalni Ignacy przy ul. Mościckiego 3 (na terenie maszynowni szybu Głowacki).

Jak wyjaśnia rybnicki magistrat, na spotkaniu mają zostać poruszone następujące tematy:

  • Czy istnieją takie możliwości, które zniwelują efekt wzrostu cen i poszerzania się grupy odbiorców, dla których koszty energii staną się zbyt wysokie, by zapewnić komfort codziennego funkcjonowania?
  • Jakie koszty energii będziemy w stanie solidarnie unieść – jako państwo, gospodarka, jako indywidualni odbiorcy?
  • Jakie staną przed nami nowe wyzwania?
  • Jak przygotować kraj na oszczędzanie energii i bardziej racjonalne gospodarowanie nią? 
  • Koszty energii, jej jakość i dostępność są jednym z zasadniczych elementów rosnącej niepewności związanej z dostawami surowców energetycznych.