Gościsz uchodźców z Ukrainy? Musisz zapłacić więcej za śmieci...
Raciborski magistrat przypomina o konieczności złożenia korekty lub nowej deklaracji śmieciowej, która będzie uwzględniać pobyt uchodźców z Ukrainy w danym lokalu lub mieszkaniu.
Trzeba złożyć nową deklarację lub korektę
Prezydent Miasta Racibórz przypomina o obowiązku przedłożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (tzw. deklaracji śmieciowej) lub zgłoszenia właściwemu podmiotowi, jeżeli w związku z przyjęciem uchodźców z Ukrainy, uległa zmianie liczba osób zamieszkujących nieruchomość lub dany lokal.
W związku z powyższym w przypadku zabudowy jednorodzinnej właściciel nieruchomości powinien przedłożyć nową deklarację, natomiast w przypadku lokali usytuowanych w zasobach spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty, fakt ten należy zgłosić do ww. podmiotów.
Ewentualne pytania lub wątpliwości wyjaśniają urzędnicy z Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta w Raciborzu: tel. (32) 75 50 757 lub 75 50 758.
Brak możliwości prawnych zwolnienia z opłaty
- To już trzeci miesiąc wojny. Trzeci miesiąc, odkąd w Raciborzu jest nas o tysiąc osób więcej. Od kilku lat zabiegam o to, aby system gospodarowania odpadami funkcjonował jak najlepiej, efektem czego jest najniższa stawka w regionie. Aby ją utrzymać i nie stracić kontroli nad systemem gospodarki odpadami jestem zmuszony podjąć tę trudną, ale w obliczu braku szczególnych rozwiązań prawnych w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy dotyczących gospodarowania odpadami, konieczną decyzję o rozpoczęciu naliczania odpłatności za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla uchodźców
– informuje prezydent Raciborza Dariusz Polowy.
W aktualnym stanie prawnym, przebywanie w danej nieruchomości uchodźców z Ukrainy nie stanowi przesłanki do przyjęcia przez radę miasta uchwały o zwolnieniu z „opłaty śmieciowej lub jej części”. Wszystko dlatego, że w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach katalog umożliwiający zwolnienie z opłaty lub jej części jest zamknięty - czytamy w komunikacie magistratu.
- Bez ujęcia w statystykach dodatkowej, znaczącej grupy mieszkańców – obywateli Ukrainy doprowadzilibyśmy do zawyżenia chociażby średniej ilości odpadów wytwarzanych na jednego mieszkańca. Z kolei koszt zagospodarowania większej ilości odpadów komunalnych odbiłby się na budżecie gminy i z dużym prawdopodobieństwem spowodowałby brak samobilansowania się gminnego systemu – wyjaśnia prezydent.
Elektroniczny formularz oraz druki do pobrania znajdują się na stronie https://www.raciborz.pl/dla_mieszkancow/Odpady_komunalne. Druk deklaracji dla nieruchomości zamieszkałych i mieszanych (druk PDF oznaczony symbolem DOK - 1)
źródło: UM Racibórz, oprac. ż
Ludzie:
Dariusz Polowy
Radny, były prezydent Raciborza