Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Nędza znów bez funduszu sołeckiego, mimo że sołtysi sugerowali inaczej

11.05.2022 11:02 | 1 komentarz | mad

- Nie wyraża się zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na 2023 rok środków stanowiących fundusz sołecki - zapisano w przyjętej przez Radę Gminy w Nędzy uchwale. To decyzja, która w tej formie podejmowana jest tam od lat. Ostatni fundusz do dyspozycji sołectw wyasygnowano w Nędzy w 2014 roku.

Nędza znów bez funduszu sołeckiego, mimo że sołtysi sugerowali inaczej
Rada Gminy w Nędzy większością głosów przyjęła uchwałę w sprawie niewyodrębniania w budżecie gminy funduszu sołeckiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uchwałę przyjęto bez dyskusji na sesji (8 radnych było za, 5 przeciw). Przedstawiono tylko opinię dwóch komisji, które wcześniej głosowały nad projektem. Komisja finansów była za, komisja spraw społecznych przeciw.

Temat niewyodrębnienia funduszu sołeckiego w Nędzy powraca rokrocznie, bo jeśli samorząd decyduje się na taki krok, stosunkowo szybciej rada gminy musi podjąć decyzję w formie uchwały.

Sołtysi zawsze fundusz chcieli

Decyzja ma się jednak nijak do opinii sołtysów. Powiedział o tym przewodniczący rady Gerard Przybyła na wspólnym posiedzeniu komisji, bo sołtysi na spotkaniu z przedstawicielami gminy fundusz chcieli.

- Zresztą sołtysi zawsze chcieli fundusz sołecki, to nie jest żadna tajemnica - mówił wprost.

Dodał, że ze strony sołtysów jest jednak zrozumienie, dla niewyodrębniania środków w budżecie gminy.

- Jestem zwolennikiem społecznego wydawania pieniędzy do ludzi, ale bierzemy też odpowiedzialność za budżet - kontynuował Przybyła na komisji. Wcześniej argumentował, że choć budżet sołecki w Nędzy nie istnieje, to we wioskach są podejmowane różne zadania – te inwestycyjne oraz udzielana jest pomoc na realizację np. wydarzeń kulturalnych.

Środków byłoby mniej

Skarbnik Katarzyna Paszenda podała, że gminę byłoby stać na fundusz sołecki, ale należy pamiętać o wybudowanej oczyszczalni ścieków w Ciechowicach i związanych z tym zadaniem wydatków bieżących, które pojawiają się w początkowych latach od zrealizowania inwestycji. Dodała, że fundusz sołecki najpierw należy wydać, a w kolejnym roku dostaje się około 20 procent zwrotu ze środków rządowych. - Tu chodzi o relację: dochody bieżące – wydatki bieżące, gdzie tych dochodów bieżących nie ma aż tyle - mówiła.

Wójt Anna Iskała argumentowała, że w Nędzy inwestycje w poszczególnych wioskach łączone są z miękkimi projektami, na które samorząd stara się sięgać po środki zewnętrzne. Później pani wójt dodała, że jeżeli sołectwa realizowałyby te zadania w ramach funduszu sołeckiego, to wykonanie np. placu zabaw trwałoby dłużej, bo ostatecznie do sołectw trafiłoby mniej pieniędzy.

Przewodniczący wyliczał, że w ostatnim roku obowiązywania funduszu sołeckiego przeznaczono na ten cel 128 tys. złotych, zaś do gminnej kasy z Budżetu Państwa wróciło około 40 tys. złotych. Obecnie jeśli zapadłaby decyzja o uchwaleniu budżetu, ten opiewałby na blisko 250 tys. złotych, a zwrot wyniósłby procentowo mniej.

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza. 

Gerard Przybyła

Gerard Przybyła

Prezes GMKS 21 Nędza

Katarzyna Paszenda

Katarzyna Paszenda

Skarbnik gminy Nędza