Niedziela, 29 grudnia 2024

imieniny: Dawida, Tomasza, Gosława

RSS

Niezwykłe prace osób z niepełnosprawnościami. Pokazali to, co kochają [ZDJĘCIA]

09.05.2022 20:03 | 0 komentarzy | juk

Malarstwo, witraż, grafika, rysunek, rzeźba, płaskorzeźba, tkanina, aplikacja oraz fotografia. Do 22 maja w Rydułtowskim Centrum Kultury czynna jest wyjątkowa wystawa, którą tworzą prace osób niepełnosprawnych.

Niezwykłe prace osób z niepełnosprawnościami. Pokazali to, co kochają [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Katowicach, powiat wodzisławski oraz Rydułtowskie Centrum Kultury „Feniks” zapraszają na wystawę pokonkursową prac zgłoszonych w etapie wojewódzkim XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego - Sztuka Osób Niepełnosprawnych - To, co kocham. 6 maja odbył się wernisaż wystawy, na którą złożyło się ponad 120 prac wykonanych różnymi technikami.

Jubileuszowy charakter wernisażu

- To bardzo istotne działanie i bardzo się cieszę, że zawitało również do naszego powiatu. Często bowiem w codziennym życiu nie zdajemy sobie sprawy, że osoby z niepełnosprawnościami to po prostu osoby, z którymi mamy kontakt każdego dnia. W pracy, w szkole, gdziekolwiek pójdziemy. Osoby z niepełnosprawnościami to takie same osoby jak pozostali członkowie naszego społeczeństwa. Mają swoje marzenia, swoje smutki i radości. Chcą uczestniczyć w kulturze, sporcie i innych sferach aktywności. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie, zwiększanie społecznej świadomości, ale i uwrażliwianie nas wszystkich na problemy tych osób i stojące przed nimi wyzwani – mówił podczas otwarcia wystawy starosta wodzisławski Leszek Bizoń, który wydarzenie objął swoim patronatem. Podkreślił, że samorząd powiatowy robi wiele w zakresie troski o prawa osób niepełnosprawnych, zapewnienie im warunków do rozwoju oraz pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Takie wystawy jak dzisiejsza wpisują się zaś w te założenia.

Dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON Jan Wroński zwrócił uwagę na jubileuszowy charakter wernisażu. Podkreślił, że powiat wodzisławski jest już 20 miejscem, w którym odbywa się wystawa. Wszędzie cel jest jednak taki sam – ukazanie, że bez względu na stan zdrowia czy dotykające nas problemy jesteśmy tacy sami. - Misją Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest niesienie wsparcia i pomocy osobom niepełnosprawnym i zachęcał do korzystania z różnorodnych form, instrumentów i narzędzi, jakimi Fundusz dysponuje - podkreślił.

Wystawa czynna do 22 maja

W wernisażu udział prócz samorządowców z powiatu wodzisławskiego wzięli również udział reprezentanci powiatowych i gminnych instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnościami oraz jednostek z nimi współpracujących. Oprócz szefowych gminnych ośrodków pomocy społecznej była m.in. dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Irena Obiegły, dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia Perła w Wodzisławiu Śl. Karolina Końka, szef wodzisławskiego ośrodka Caritas Andrzej Pałka, przedstawiciele domów pomocy społecznej z Wodzisławia Śl. i Gorzyc, a także pracownicy i uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z Gorzyc i Wodzisławia Śl. Wernisaż uświetnił krótki program muzyczno-taneczny w wykonaniu: członków Sekcji Osób Niepełnosprawnych przy TPP Radość Życia w Pszowie, Marka Koczorowskiego ze świetlicy „Tacy sami” przy Stowarzyszeniu Rodzin i Osób Niepełnosprawnych w Rydułtowach, a także dzieci z zespołu „Wesołe Nutki”, działającego w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. Wystawę w Rydułtowskim Centrum Kultury można oglądać do 22 maja, od poniedziałku do piątku między 8.30 a 19.30 oraz w soboty i niedziele od 16.00 do 20.00. Wstęp wolny.

Pięć kategorii prac

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od 19 lat organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pn. Sztuka Osób Niepełnosprawnych. Autorami prac są uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej – również z powiatu wodzisławskiego. Prace konkursowe zgłaszane są w 5 kategoriach: malarstwo i witraż, grafika i rysunek, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja oraz fotografia. Wykonane są różnymi technikami takimi jak np. filcowanie, quilling, makrama. Celem konkursu jest rozwój osobisty osób niepełnosprawnych, a także zwrócenie uwagi opinii publicznej na walory artystyczne sztuki nieprofesjonalnej. W swoich pracach artyści wyrażają przede wszystkim siebie, swoje uczucia i emocje. Dzieła artystów z niepełnosprawnościami powstają w wielkim trudzie i skupieniu, wymagają dużej cierpliwości i precyzji, pokonywania własnych ograniczeń, ale jednocześnie ich tworzenie daje im ogromną satysfakcję.

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski