Żorski szpital otrzyma ponad 2 miliony złotych. Na co pójdą pieniądze? [ZDJĘCIA, WIDEO]
9 maja w Szpitalu Miejskim w Żorach wicemarszałek Wojciech Kałuża przekazał władzom placówki umowę na „Utworzenie dedykowanej ścieżki logistycznej w Szpitalu Miejskim w Żorach – kontynuacja działań na rzecz dostosowania infrastruktury szpitala do aktualnych potrzeb i zagrożeń epidemiologicznych”. Łączny koszt opiewa na kwotę 2,4 mln zł. O co dokładnie chodzi?
Żorski szpital otrzyma ponad 2 miliony złotych. Na co pójdą pieniądze? [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Kiedy rozpoczęła się pandemia to obiecaliśmy państwu wspólnie z panią prezes i wspólnie z zarządem szpitala swoistą zmianę w działalności szpitala i to się dzieje. Cały czas stawiamy kolejne kroki w tym zakresie. Ta zmiana będzie jakościowa, przede wszystkim związana z infrastrukturą szpitala. Ścieżka logistyczna to kwestia odpowiedniego, bezpiecznego dojścia do Izby Przyjęć. Z tyłu głowy musimy mieć cały czas kwestie związane z pandemią i wirusem SARS-CoV-2 i czynimy starania aby wzmocnić szpital w tym zakresie. Do tego dochodzi jeszcze remont szybów windowych i wind. Na to kwota ponad 2 milionów zł - powiedział wicemarszałek województwa Śląskiego, Wojciech Kałuża przekazując umowę.
- Ten projekt to kontynuacja wcześniejszych działań. Dzisiaj patrzymy na bezpieczeństwo szpitala w takiej bardzo szerokiej perspektywie, bo to nie tylko wykwalifikowany personel ale też przestrzeń, która musi być bezpieczna, która zapewnia możliwość segregacji, separacji i bezpiecznego transportu wewnętrznego. Ten projekt pozwoli nam na to, aby pacjent od momentu wejścia na Izbę Przyjęć mógł w sposób bezpieczny przejść poszczególne etapy diagnostyki i ostatecznie trafić na oddział - powiedziała Katarzyna Siemieniec Prezes Zarządu w Miejskich Zakładach Opieki Zdrowotnej.
Będzie remont
W ramach realizacji wspomnianego projektu zaplanowano utworzenie w Szpitalu Miejskim w Żorach dedykowanej ścieżki logistycznej, odrębnej od ścieżki dla niezainfekowanych osób, na co złożą się następujące elementy:
- Prace remontowo-budowlane mające na celu dostosowanie, do zaostrzonych (z uwagi na sytuację epidemiologiczną) wymogów sanitarnych traktów komunikacyjnych przyziemia prowadzących od izby przyjęć dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 do planowanych nowych dźwigów osobowych i do trzeciej - aktualnie sprawnej - windy, co umożliwi docelowo wyznaczenie ścieżki dla pacjentek zakaźnych kierowanych do hospitalizacji na oddziale ginekologiczno-położniczym
- Prace remontowo-budowlane mające na celu adaptację szybów i montaż 2 nowych dźwigów osobowych.
Pacjenci chorzy na koronawirusa będą odseparowani od pozostałych
Realizacja projektu pozwoli na udzielanie świadczeń zdrowotnych każdej osobie znajdującej się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia, w tym pacjentów z potwierdzonym zakażeniem lub podejrzanych o zakażenie COVID-19. Przestrzeń szpitala zostanie zorganizowana w sposób gwarantujący bezpieczną segregację i separację oraz transport wewnętrzny osób zakażonych.
Wszystkie te elementy, aby osiągnąć zakładany cel jakim jest ograniczenie transmisji zakażenia, muszą ze sobą współgrać. Transport pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 zostanie ograniczony do minimum i przebiegać będzie wyznaczonymi poziomymi i pionowymi ciągami komunikacyjnymi.
Tym samym realizacja zakresu projektu poprawi funkcjonalność i dostosuje obiekt do nowego reżimu sanitarnego, ograniczy także przemieszczanie się pracowników medycznych wraz ze sprzętem medycznym po wyznaczonych strefach szpitala. Zapewni to wyższy standard opieki zdrowotnej oraz zwiększy bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Dodatkowo realizacja projektu pozwoli na zwiększenie dostępność obiektu oraz do udzielanych świadczeń zdrowotnych.
Zobacz nagranie z konferencji prasowej:
- Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów