Niedziela, 5 maja 2024

imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa

RSS

Raport Sanepidu: zapomniane choroby wracają wraz z napływem uchodźców

03.05.2022 07:03 | 1 komentarz | ma.w

Polio czy odra to choroby już dawno nienotowane w naszym kraju, tymczasem teraz obserwuje się ich powrót. Jak podała radnym miejskim Karina Talabska z raciborskiego Sanepidu, choroby te odradzają się w miejscach pobytu Ukraińców. Ci przebywają w dużych skupiskach i lokalizacjach, gdzie trudno o zachowanie odpowiednich warunków sanitarnych.

Raport Sanepidu: zapomniane choroby wracają wraz z napływem uchodźców
Karina Talabska z Sanepidu na kwietniowej sesji Rady Miasta Racibórz. Obok niej Zbigniew Mazur Powiatowy Lekarz Weterynarii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aktualnie raciborski Sanepid skupia się na dotarciu do środowiska uchodźców z informacją o obowiązku szczepienia dzieci.

Obowiązek szczepień

- Przybywa do nas dużo dzieci z Ukrainy, a powyżej 3 miesięcy ich pobytu w Polsce podlegają one obowiązkowi szczepień. Tymczasem poziom zaszczepienia w Ukrainie jest daleki od oczekiwanego, a przedłużający się konflikt zbrojny z Rosją pogłębia ten stan - mówiła radnym Talabska.

Zauważyła także, że z kryzysem uchodźczym pojawiło się zagrożenie powracających chorób, u nas już dawno zredukowanych.

Np. na Węgrzech stwierdzono wśród uchodźców przypadek polio, choroby w Polsce już praktycznie niewystępującej.

- Ponieważ duża część populacji nie jest zaszczepiona na tę chorobę, to grozi jej powrót - mówiła szefowa raciborskiego Sanepidu.

Podobnym problemem jest powrót odry, która według Talabskiej praktycznie nie występuje w kraju już od kilku lat. - To rzadkość, a zdarzają się już nowe ogniska - zauważyła goszcząc na kwietniowej sesji Rady Miasta Racibórz.

To samo dotyczy wirusowego zapalenia wątroby typu A. Wystąpiło zarówno w postaci ognisk, jak i formie rotawirusowej.

Ogniska chorób

Jak zaznaczyła K. Talabska te zjawiska mają związek z miejscami pobytu uchodźców, nie do końca dostosowanymi do tego, aby w nich długo przebywać - w zatłoczeniu, przy pogorszonych warunkach sanitarnych.

- Te zagadnienia mogą przerodzić się w ogniska chorób normalnie nienotowanych. To są wyzwania najbardziej widoczne w tym roku - odparła zapytana o to przez radną Ludmiłę Nowacką.

Raciborscy antyszczepionkowcy

Dodała przy tym, że utrzymuje się "pewna pula rodziców w powiecie raciborskim", którzy uważają za niewłaściwe szczepienie swoich dzieci.

Dotąd przeciwników szczepień było w powiecie 223, a w 2021 roku (którego dotyczył raport stacji) powiększyła się o 44 nowe przypadki.

- Są one już zgłoszone do urzędu wojewódzkiego w celu ukarania grzywną. W tym urzędzie ten obowiązek jest egzekwowany - podsumowała Karina Talabska.