Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Muzeum wystartowało z czwartkowymi spotkaniami. Na premierę wybrano dawne stroje raciborskie

28.04.2022 19:09 | 0 komentarzy | ma.w

Jeszcze nie wiemy jak to będzie wyglądało - przyznał szczerze dyrektor Romuald Turakiewicz przed kameralną publiką, która wybrała się 28 kwietnia do Muzuem na pierwsze takie spotkanie z historią. Można było dotknąć eksponatów, a nawet je przymierzyć.

Muzeum wystartowało z czwartkowymi spotkaniami. Na premierę wybrano dawne stroje raciborskie
Na spotkaniu można było przymierzyć elementy dawnego stroju
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czwartkowe spotkania z zabytkami - cóż to takiego? - To co jest w magazynach, chcemy zaprezentować z bliska. Żeby można je było obejrzeć, a nie chcemy ich przecież ukrywać - tłumaczył ideę spotkań dyrektor Turakiewicz. Następne będą „Spotkania z archeologią” ukochaną dziedziną szefa placówki.

Skarby muzealne

W ten sposób Muzeum zamierza dzielić się wiedzą o swoich skarbach. Na pierwszym „czwartku” zwiedzających było niezbyt wielu. - Lepiej jak jest tak kameralnie bo można lepiej zapoznać się z zabytkami. Cieszą mnie nowe twarze, cieszą powroty - mówił na początek Romuald Turakiewicz.

Dla obecnych przygotowano bufet z kawą i ciasteczkami. To element atmosfery „na luzie” na którą stawia w tym projekcie Muzeum.

Wprowadzenie do tematu było autorstwa etnograf Julity Ćwikły, która omówiła i pokazała poszczególne elementy stroju dawnych raciborzan. - Pokazujemy państwu to, co jest najcenniejsze w dziale etnografii, czyli najstarsze, XIX - wieczne elementy stroju raciborskiego. To były stroje noszone od święta, nie na co dzień. Strój był wyrazem zamożności, stateczności - mówiła Ćwikła.

Dwustulatki

- To tkaniny kruche, dwustuletnie. Nastręczają wielu problemów konserwatorskich, a w zbyt suchych warunkach pękają. Eksponaty są po konserwacji. Jeszcze kilkanaście lat temu nie były w tak dobrym stanie jak dziś - podkreślił etnografka.

Po części teoretycznej zbiory udostępniono gościom, a ci chętnie oglądali je z bliska i jak tylko było można - przymierzali. Taki był zamysł Muzuem - tutejszy fotograf Marek Krakowski wykonał zdjęcia, które placówki udostępni.

Kolejne spotkanie - w maju, także w ostatni czwartek miesiąca poświęcone będzie archeologii.

W wydarzeniu uczestniczyła pracownik placówki z Bytomia, którą spytaliśmy o opinię na temat raciborskiego projektu. Poniżej zapis tej rozmowy.

Etnograf z Muzuem Górnośląskiego w Bytomiu.mp3

Kolejne spotkanie - już w maju, także w ostatni czwartek miesiąca poświęcone będzie archeologii.