środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Tragedie w Pniówku i Zofiówce nie były ze sobą powiązane

26.04.2022 10:23 | 0 komentarzy | żet

Wstrząs w Zofiówce jest następstwem wybuchu metanu w Pniówku, bo pola wydobywcze obu kopalni sąsiadują ze sobą - takie głosy dotarły do redakcji Nowin. O rozstrzygnięcie tej kwestii zwróciliśmy się do Wyższego Urzędu Górniczego.

Tragedie w Pniówku i Zofiówce nie były ze sobą powiązane
- Zdarzenia były o zdecydowanie odmiennym charakterze i nie można ich ze sobą wiązać - podkreśla Wyższy Urząd Górniczy.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Sugestia, że wybuchy metanu w KWK „Pniówek” mogły spowodować reakcję, której [następstwem] był wstrząs wysokoenergetyczny w oddalonym o kilka kilometrów ruchu Zofiówka, należy traktować w kategorii daleko posuniętej teorii, nie potwierdzonej żadnym logicznym ciągiem przyczynowo-skutkowym, który byłby znany w szeroko rozumianej nauce o górnictwie podziemnym. Rozumując w ten sposób, należałoby się spodziewać tego typu wstrząsów w samej KWK „Pniówek”, a zjawisk takich nie odnotowano. Zdarzenia były o zdecydowanie odmiennym charakterze i nie można ich ze sobą wiązać. W tej kwestii wypowiadali się już niezależni naukowcy i eksperci górnictwa - odpowiada na nasze pytanie Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Tragedia w kopalni Pniówek

Przypomnijmy, do wybuchu metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło 20 kwietnia. W trakcie akcji ratunkowej odnotowano kolejne wybuchy. Stwierdzono zgon sześciu osób. Siedmiu kolejnych osób dotychczas nie odnaleziono. Akcja ratunkowa została wstrzymana z powodu skrajnie trudnych warunków.

Tragedia w kopalni Zofiówka

23 kwietnia wysokoenergetyczny wstrząs odnotowano w ruchu Zofiówka KWK Borynia-Zofiówka. Dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych w tym zdarzeniu to sześć osób. Wciąż poszukiwanych jest czterech pracowników Zofiówki.