środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kornowac ma swój komiks. Opowiada o Garno i Wacu, czyli o powstaniu gminy

04.04.2022 09:26 | 1 komentarz | mad

Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu wraz z Mateuszem Świstakiem zaplanowali przygotowanie 10 odcinków opowiadających o gminie Kornowac. Bohaterami rysunków są Garno i Wac, czyli bracia, od których według podania, ma wywodzić się nazwa gminy (mawia się, że nazwa Kornowac może też pochodzić od słowa koronaciec - w kształcie korony).

Kornowac ma swój komiks. Opowiada o Garno i Wacu, czyli o powstaniu gminy
Garno i Wac – bohaterowie kornowackiego komiksu. Materiały przygotowuje Mateusz Świstak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komiks to historia obrazkowa, często z dodanym tekstem. Takiej formy doczekał się Kornowac.

- Całość jest przedstawiana w śmiesznym stylu. Bohaterowie przypominają Asteriksa i Obeliksa. W ten sposób przemycamy historię z przymrużeniem oka i zabawę - mówi Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu.

Jeden mały, drugi duży

Za przygotowanie materiałów zabrał się Mateusz Świstak - animator kultury, współpracujący z kilkoma ośrodkami kultury na Śląsku. Autor bloga, basnienawarsztacie.pl oraz artykułów w prasie specjalistycznej.

Na początek zaplanowano emisję 10 odcinków na facebooku Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Historie będą publikowane co poniedziałek.

- Pomysł zrodził się podczas jednej z rozmów z Mateuszem. Zastanawialiśmy się wtedy, jak ci bohaterowie powinni wyglądać i uznaliśmy, że jeden powinien być mały i gruby, drugi wysoki i chudy - uśmiecha się dyrektor GOK-u.

Odległa historia

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk przyznaje, że przed opublikowaniem pierwszego materiału towarzyszyły jej pewne obawy, jak zostanie przyjęty.

- To trochę szarpanie świętości, ale ci bohaterowie nie są obciążeni. To tak odległa historia, że właściwie nic o nich nie wiadomo, więc mogliśmy sobie pozwolić na fantazjowanie na ich temat - tłumaczy.

Wyjaśnia, że pierwszy komiks został przyjęty pozytywnie. Zdaniem pani dyrektor taki styl z przymrużeniem oka robi dużo dobrego. - Historię łatwiej można zapamiętać właśnie przez taką formę, niż wertując kolejne tomy książek - uważa.

Zobacz pierwszy odcinek komiksu:

Ludzie:

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk

Dyrektor Rydułtowskiego Centrum Kultury oraz reżyserka teatru SAFO