Tężnia w Marklowicach zachwyciła Francuzów. Tam takich obiektów nie budują [ZDJĘCIA]
Mają ją już Radlin i Rydułtowy. Niedawno także Marklowice doczekały się takiego obiektu. Mowa o tężni solankowej, której budowa dobiegła końca i teraz z jej dobrodziejstw mogą już korzystać mieszkańcy gminy.
Mieszkańcy gminy Marklowice i okolic mogą korzystać z dobroczynnych seansów wdychania solanki. 30 marca odbyło się symboliczne otwarcie tężni, która powstała na terenie Gminnego Centrum Rekreacji "Słoneczna Wyspa". - Mamy nadzieję, że mieszkańcy będą z tego miejsca korzystać z radością - mówili włodarze Marklowic podczas uroczystego przecięcia symbolicznej wstęgi.
Solanka ze źródeł w Zabłociu
Konstrukcję tężni stanowi słup z gałązek śliwy tarniny zadaszony wiatą na planie ośmiokąta. - Dzięki takiej konstrukcji solanka nie ulega rozwodnieniu w wyniku opadów atmosferycznych a wytwarzający się w otoczeniu tężni aerozol bogaty w całą gamę mikro i makroelementów nie zmienia swoich właściwości i tworzy leczniczy mikroklimat - mówił podczas oficjalnego otwarcia działalności tężni wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz. Dalej dodał, że spacerowicze wdychać będą solankę ze źródeł w Zabłociu, która zawiera bardzo wysokie stężenia jodu, oraz takich pierwiastków jak: brom, wapń i magnez.
Tężnia zainteresowała Francuzów
W otwarciu tężni prócz przedstawicieli gminy wzięli także udział przedstawiciele partnerskiego miasta Barlin we Francji, którzy przyjechali do Marklowic z transportem darów dla Ukraińców przebywających na ich terenie. Zapytaliśmy biorącego udział w otwarciu tężni mera Barlin Julian\'a Dagbert\'a co o niej sądzi. - To bardzo interesujący obiekt. Bardzo mi się podoba - powiedział nam. Dodał, że jego zainteresowanie tężnią jest o tyle większe, ponieważ we Francji nie są budowane tego typu obiekty. Marklowicka tężnia będzie działała do później jesieni, przez całą dobę we wszystkie dni w tygodniu z wyłączeniem dni przewidzianych na serwisowanie czy uzupełnianie solanki.
Ogólnodostępne miejsce o niekomercyjnym charakterze
Na budowę tężni gmina pozyskała środki finansowe w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszt inwestycji wyniósł nieco ponad 198 tys. zł, w tym około 82 tys. zł pochodziło ze środków zewnętrznych. Jak podkreślał podczas otwarcia obiektu wójt Chrószcz, w wyniku realizacji tej inwestycji na terenie gminy powstało ogólnodostępne miejsce o niekomercyjnym charakterze służące nie tylko lokalnej społeczności. Tężnia solankowa na wolnym powietrzu to połączenie ruchu i przyjemności z przebywania na łonie natury w miejscu do tego przystosowanym. - Celem naszego przedsięwzięcia jest pielęgnowanie i ożywianie przez aktywność mieszkańców dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, historycznego oraz turystycznego obszaru stowarzyszenia LGD Morawskie Wrota - podkreślał wójt Chrószcz.
Ludzie:
Tadeusz Chrószcz
Wójt gminy Marklowice
Komentarze
4 komentarze
Ciekawe jak tam ludzie którzy dostali w prezencie od gminy piece węglowe które muszą przez 10 lat używać?
Węgiel po 1800 tona ,brawo Marklowice,brawo wy
Nie wjym czy to jest dwiesta tysięcy wert ale wyglądo jak by chciało porządnie goreć.
To oczywiste.Po co komuś kto mieszka na Lazurowym Wybrzeżu tężnia?
Widzieli ten niesamowity kontrast. Z jednej strony tężnia do której ma się chodzić na spacer i zażywać wyziewów solanki, z drugiej strony widzieli kopcące kominy chałup i poczuli okropny smród w nosach.