Niedziela, 23 czerwca 2024

imieniny: Wandy, Zenona, Prospera

RSS

Kolorowi Inaczej z wielką misją. Edukują o jednej z najważniejszych kwestii - tolerancji

02.04.2022 10:07 | 0 komentarzy | AgaKa

5 dziewczyn z Żor stworzyło grupę Kolorowi Inaczej, która porusza tematy rasizmu, mowy nienawiści, braku tolerancji, homofobii czy dyskryminacji. Edukacyjne materiały grupy cieszą się wielotysięcznymi wyświetleniami.

Kolorowi Inaczej z wielką misją. Edukują o jednej z najważniejszych kwestii - tolerancji
Dziewczyny z grupy Kolorowi Inaczej gościły między innymi w Radiu Żory
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Pomysł na projekt narodził się w październiku. Część z nas już wcześniej interesowała się tematem tolerancji, jednak nigdy wcześniej nie robiłyśmy niczego na tak dużą skalę. Do działania popchnęły nas nasze osobiste spostrzeżenia - niestety zarówno w Internecie, jak i w realu bardzo często byłyśmy świadkami mowy nienawiści, objawów nietolerancji, dyskryminacji czy przemocy motywowanej uprzedzeniami. Gdy usłyszałyśmy o olimpiadzie z WOSu [wiedza o społeczeństwie] Zwolnieni z Teorii, która polega na przeprowadzeniu własnego projektu społecznego na wybrany temat, wiedziałyśmy, że mamy szansę, aby coś zmienić. Celem projektu jest uczynienie społeczeństwa bardziej otwartym, bezpieczniejszym i przyjaźniejszym dla wszystkich. Nasze hasło to "Kochaj siebie, szanuj innych" - tłumaczy Hania Szczykutowicz z Kolorowych Inaczej.

W grupie jest 5 osób, wszystkie są uczennicami klasy 1D 1LO im. Karola Miarki w Żorach (Hanna Filipiak, Emilia Niedobecka, Weronika Wicher, Hanna Szczykutowicz, Nicole Lenert). Aktualnie dziewczyny nie przewidują zmian w składzie, jednak są otwarte na wszelkie formy współpracy.

Media społecznościowe grupy Kolorowi Inaczej

Media społecznościowe grupy Kolorowi Inaczej

Edukacja na profilach społecznościowych

Grupa prężnie działa na Facebooku, Instagramie czy TikToku, dzieląc się tam wiedzą i tworząc bezpieczną przestrzeń dla followersów.

- W ramach projektu działamy głównie na TikToku (ponad 2000 obserwujących, do 60 tysięcy wyświetleń), Facebooku i Instagramie pod nazwą kolorowi.inaczej. Na naszych profilach udostępniamy treści na wiele tematów związanych z tolerancją i akceptacją. Mówimy m.in. o rasizmie, homofobii, transfobii, szacunku, samoocenie, stygmatyzacji chorób i zaburzeń psychicznych, a także przekazujemy informacje dotyczące wojny w Ukrainie i pomocy osobom uchodźczym w Polsce. Poza aspektem edukacyjnym, chcemy także stworzyć bezpieczną przestrzeń do rozmowy, wymiany opinii i wyrażania siebie - mówi Hania.

Grupa nawiązała współpracę między innymi z kinem Helios w Żorach. - Oferta edukacyjna kina pokrywa się z założeniami i celami naszego projektu. Młodzież z 1LO w Żorach weźmie udział w prelekcjach w kinie Helios na temat niepełnosprawności, dyskryminacji i tolerancji, które przeprowadzi nasza grupa. W planach mamy przeprowadzenie tego typu zajęć także dla innych szkół - komentuje Hania.

Działania dziewczyn spotykają się z pozytywnym odzewem, co tylko napędza je do dalszego działania. - Choć nie zawsze świat jest tak kolorowy jak nasze logo, nie przestajemy działać, a pozytywny feedback, który otrzymujemy od odbiorców dodaje nam motywacji - przyznaje Hania.

Olimpiada Zwolnieni z Teorii dobiegła końca 31 marca, jednak dziewczyny nie zamierzają kończyć projektu. - Problem nietolerancji wciąż jest jak najbardziej realny, więc planujemy w dalszym ciągu udzielać się na social mediach i w lokalnej społeczności - kończy Hania.