Czwartek, 7 listopada 2024

imieniny: Antoniego, Ernesta, Achillesa

RSS

W Rybniku powstał Grób Dzieci Utraconych. Może wywołać kontrowersje

29.03.2022 15:30 | 3 komentarze | NM

Na cmentarzu komunalnym w Rybniku przy ul. Rudzkiej powstał ,,Grób Dzieci Utraconych”. To miejsce pochówku dzieci martwo urodzonych bądź poronionych we wczesnych etapach ciąży, których pochowania zrzekli się rodzice.

W Rybniku powstał Grób Dzieci Utraconych. Może wywołać kontrowersje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pamięć Dzieci Utraconych

Kwestia pochówku dzieci martwo urodzonych bądź poronionych została w Rybniku uregulowana uchwałą Rady Miasta Rybnika w listopadzie 2020 roku.  Zgodnie z jej treścią, zadania w zakresie sprawienia pogrzebu dzieciom martwo urodzonym, bez względu na czas trwania ciąży, realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku na zgłoszenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 (WSS nr 3) w Rybniku minimum trzy razy w roku.

Na pierwsze miejsce pochówku wyznaczono kwaterę XXI cmentarza komunalnego, gdzie spoczęły dzieci martwo urodzone w WSS nr 3 od 5 grudnia 2020 r. do 9 maja 2021 r. Następnie w kwaterze XIII wyznaczono miejsce na powstanie grobu-pomnika Dzieci Utraconych. Kilka dni temu grobowiec został ukończony. 

Pomnik powstawał w dwóch etapach. Pierwszy, który został ukończony w grudniu 2021 roku, obejmował wykonanie projektu wykonawczego rzeźby i nagrobka, montaż okleiny ścian grobowca i płyt wierzchnich pomnika oraz wykonanie obrzeża.  

Nagrobek został wykonany przez firmę Kamieniarstwo s.c. Roman i Mateusz Szczotok z Pszczyny. Pierwotny szkic oraz rzeźba przedstawiającą dziecko  trzymane (otulone)  w dłoniach, została wykonana z polskiego kamienia –  piaskowca "Szczytna" ze złóż kopalni z Radkowa. Instalację wykonał artysta rzeźbiarz Janusz Moroń.  

Drugi etap ukończono 23 marca br. W jego ramach wykonano i zamontowano rzeźbę oraz ławkę przy grobowcu murowanym.

Łączny koszt wykonania nagrobka wyniósł 50 184 zł. Część zadania, obejmująca wymurowanie grobowca, została sfinansowana ze środków  zebranych z inicjatywy społecznej.

Pomnik-symbol w zamyśle  ma stać się miejscem refleksji i pamięci, widocznym znakiem tęsknoty rodziców za utraconym, często niepoznanym, nie utulonym dzieckiem, a także wyrazem szacunku dla godności życia ludzkiego od samego momentu poczęcia. 

W Grobie Dzieci Utraconych spoczęły dzieci martwo urodzone od 10 maja 2021 r. Wcześniej pochowane urny z prochami zostały przeniesione z kwatery 21A do grobowca. Grób jest także miejscem zadumy i modlitwy dla tych rodziców, którzy wcześniej utracili swoje dziecko i nie wiedzą, co stało się z jego cielesnymi szczątkami.