środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Czarny, czerwony i czarny. Tymi szlakami zdobyli szczyty Beskidu Małego

28.03.2022 06:31 | 0 komentarzy | ma.w

Marcowa wyprawa raciborskich sympatyków wędrowania po górach liczyła 52 osoby. Był wśród nich dziesięciolatek, nie brakowało seniorów. W Beskidach wycieczka zastała zimę i w takiej aurze pokonała trasę 15 km.

Czarny, czerwony i czarny. Tymi szlakami zdobyli szczyty Beskidu Małego
Raciborzanie wędrowali z PTTK po Beskidzie Niskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

12 marca raciborski PTTK zorganizował wycieczkę, której celem było zdobycie szczytów - Leskowca i Łamanej Skały w Beskidzie Małym. Spod dworca PKS pełny autokar zawiózł śmiałków do miejscowości Rzyki, skąd przeszli oni czarnym szlakiem do schroniska pod Leskowcem. Tam przerwali swój marsz by odpocząć i zjeść posiłek. Następnie udali się czerwonym szlakiem MSB na szczyt Leskowca 922 m.n.p.m i dalej tym szlakiem na szczyt Łamanej Skały, aż do szczytu Potrójnej.

- Tam zrobiliśmy sobie krótką przerwę, w miejscowej chatce, po czym udaliśmy się drogą do czarnego szlaku i zeszli nim pod ośrodek Czarny Groń, gdzie czekał na nas autokar, by ruszyć w drogę powrotną - opowiada Andrzej Kuśnierz organizator wydarzenia.

Długość trasy wyniosła ok. 15 km, a suma podejść ok. 765 m.

W wyprawie brały udział 52 osoby. Najmłodszy z uczestników miał niespełna 10 lat, a najstarszy 67.


Wędrówka w zimowych warunkach [Kilka pytań do Andrzej Kuśnierza]

Zawsze pana podpytuję co szczególnie atrakcyjnego było do obejrzenia, zwiedzenia w trakcie tej wyprawy. Co tym razem można powiedzieć o zaletach wizualnych?

Taki widokowy fragment naszej wędrówki to głównie wyjście ze schroniska pod Leskowcem i moment przejścia czerwonym szlakiem w kierunku Łamanej Skały. Tam było co podziwiać, cieszyć oko. 

Jakie są różnice w przygotowaniach do wędrówek górskich w warunkach zimowych, a wiosennych? Jest np. jakaś inna dieta? Bo kwestie ubioru wydają się oczywiste.

Przygotowanie do wędrówek zimowych i do wiosennych to różnica głównie w ubiorze. Trzeba dobrać inną odzież i obuwie itp. My podczas naszej wyprawy wędrowaliśmy jeszcze w warunkach zimowych. Zima w górach dłużej trwa niż w dolinach. Tak więc były jeszcze potrzebne raki czy raczki bo na szlakach szczególnie przy schodzeniu było dość ślisko. 

Ograniczenia covidowe ustępują. Czy w związku z tym kolejne wyprawy mogą się zmienić jeśli chodzi o dostępność? Rozważa pan by grupy były jeszcze większe, na 2 autokary?

Mam do dyspozycji oczywiście dwa autokary, ale myślę, że na razie pozostanę przy jednym. Trudniej jest opanować większą grupę i wszystkich usatysfakcjonować. Zajmuje to trochę więcej czasu. Jednak w przyszłości nie wykluczam, że ruszymy w góry w większej grupie. 

W każdej z wypraw widzę u pana boku znanych w Raciborzu państwa Banaków. Pana Mirosława kojarzę jako zagorzałego fana siatkówki, zwłaszcza raciborskiej, a tu jawi się jako miłośnik wędrówek górskich. Czy to te cykle PTTK go takim stworzyły?

Zgadza się. Praktycznie od początku naszych wyjazdów państwo Banak z nami wędrują i bardzo aktywnie włączają się w nasze projekty. Starają się być na każdej wyprawie. Poznaliśmy się właśnie podczas cyklów organizowanych przez PTTK Racibórz. 

Na koniec coś z innej beczki. Czy PTTK organizuje jakiś początek sezonu rowerowego? W 2021 roku jesienią kończyliście go wycieczką po okolicy.

Już 1 kwietnia odbędzie się nasz pierwszy w tym roku rajd rowerowo-pieszy: "50 Powitanie Wiosny" dla dzieci i młodzieży. Start nastąpi tradycyjnie z placu Długosza o godzinie 9.00. Przełożyliśmy termin ponieważ już od 26 marca ruszyliśmy z drugą edycją "Przewodnika Miejskiego Miasta Racibórz " i było trochę przygotowań. 3 kwietnia zapraszamy na kolejną wyprawę z cyklu "Poznajemy Beskidy" Beskid Makowski i Wyspowy" : Mogielica 1173 m.n.p.m i Lubomir 912 m.n.p.m. Szczyty należą do Korony Gór Polski oraz Diademu Polskich Gór. 


Wyprawa z cyklu „Poznajemy Beskidy” Beskid Mały: Leskowiec i Łamana Skała.

Leskowiec 922 m.n.p.m. - szczyt we wschodniej części Beskidu Małego, w Paśmie Łamanej Skały.
Ze szczytowej polany rozległe widoki na Beskid Żywiecki i Beskid Makowski. Widoki obejmują Babią Górę i Pilsko, Pasmo Policy oraz Pasmo Jałowieckie. Na pobliskim Groniu Jana Pawła II znajduje się schronisko PTTK Leskowiec.

Łamana Skała 929 m.n.p.m. - drugi co do wysokości (po Czuplu) szczyt Beskidu Małego, najwyższy w Beskidzie Andrychowskim. Znajduje się w Paśmie Łamanej Skały, przez które przebiega główny grzbiet Beskidu Małego. Ma dwa wierzchołki: 929 m i 915 m. Wyższy wierzchołek wznosi się nad doliną Kocierki i Pracicy, niższy 915 m jest zwornikiem dla Pasemka Łysiny. Szczyt Łamanej Skały należy do „Diademu Polskich Gór”.

Ludzie:

Andrzej Kuśnierz

Andrzej Kuśnierz

Miłośnik wędrówek górskich i jazdy na rowerze, popularyzator turystyki i członek PTTK Racibórz