Dwie wyjątkowe ławki stanęły w Wodzisławiu. To prace wodzisławskiej artystki
Przed Wodzisławskim Centrum Kultury można nie tylko podziwiać, ale także praktycznie wykorzystać dwa ciekawe dzieła - ławeczki, wykonane techniką mozaiki. To prace Karoliny Gajewskiej, która w WCK od wielu lat prowadzi zajęcia plastyczne i ceramiczne w ramach koła Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA.
Karolina Gajewska to artystka, plastyk, pedagog. Specjalizuje się w wielu technikach plastycznych od malarstwa, poprzez grafikę, biżuterię, rzeźbę po ceramikę. Od lat prowadzi w Wodzisławskim Centrum Kultury koło plastyki i ceramiki ucząc dzieci, młodzież oraz dorosłych plastycznego kunsztu. W WCK odpowiada również za wystawy w Galerii Niebanalnej, która znajduje się w małym holu na dolnej kondygnacji WCK.
Pomysł na wykonanie mozaiki zrodził się na początku zeszłego roku, a inspiracją była wielkoformatowa praca znajdująca się od lat na głównej ścianie budynku oraz prace hiszpańskiego artysty z Barcelony, Gaudiego.
- Chcieliśmy wpuścić odrobinę koloru i sztuki w otoczenie Wodzisławskiego Centrum Kultury. Ławeczki znakomicie wpisują się w krajobraz wokół, czyniąc go oryginalnym i atrakcyjnym. Nie bez przyczyny ławeczki czekały na swój montaż do marca, chcieliśmy bowiem wpuścić trochę barw i świeżości w zbliżającą się wiosnę. Mamy nadziję, że będzie to miejsce miłych spotkań i rozmów o kulturze, sztuce i nie tylko – mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki.
Mozaika była niezwykle pracochłonnym dziełem, którego wykonanie zajęło kilka miesięcy. Złożona jest z niespełna tysiąc małych elementów, tworzonych, szkliwionych, wypalanych i składanych w pracowni plastycznej w WCK. Grafika nawiązuje do dwóch skrajnie od siebie różnych pór roku, lata i zimy, symbolizujących zmiany w przyrodzie oraz spotkanie dwóch żywiołów, ognia i lodu.
- Przygotowanie mozaiki było dla mnie nie lada wyzwaniem. Od lat zajmuje się ceramiką i mam na swoim artystycznym koncie kilka mozaik, ale jeszcze nigdy nie wykonywałam pracy w tak dużym formacie. Jestem dumna z efektu końcowego i mam nadzieję, że długo będzie cieszył oko Wodzisławian. Dziękuje Marcie Gajewskiej, Tomaszowi Paszendzie, Marlenie Rduch, Katarzynie Brzozie, uczestnikom koła ceramicznego i plastycznego z WCK, którzy włożyli swój nieoceniony wkład w pomoc przy składania elementów w całość. Dziękuję również pracownikom technicznym WCK za montaż mozaiki na ławkach – przyznaje skromnie autorka pracy, Karolina Gajewska.
Z relacji osób, które już mogły zobaczyć ławeczki wiemy, że zachwyca każdego. Żadne inne miasto, takiego dzieła nie ma u siebie, tym bardziej Wodzisławianie są dumni, że to właśnie tutaj powstała tak oryginalna instalacja.
- Jeśli i Państwu się podoba zachęcamy do hasztagowej zabawy. Prosimy o umieszczanie zdjęć na swoich tablicach facebook'owych z ławeczkami z dopiskiem #ławeczkaWCK. Najlepsze 3 zdjęcia nagrodzimy niespodzianką pod koniec kwietnia - informują w WCK.
źródło: WCK
Komentarze
5 komentarzy
~Jaja (188.117. * .105) - twoje myślenie jest właśnie dobitnym przykładem jak bardzo można się w nim ograniczyć. miasto od jakiegoś czasu ciśnie z #swd i w ten sposób chce zbudować markę miasta, a tu nagle wck wyskakuje z swoim # tym bardziej jest to zabawne, że numer ten wycina jednostka miejska. niestety ego wck-u przerasta pracę nad marką miasta #swd - i zapewne tego nie zrozumiesz.
~DumnaD (185.232. * .238) wieś czy nie wieś, akurat ławki są ciekawym wyróżnikiem. tysiąclecia z pewnością nie są jedyną ulicą do poprawki. poza tym ciasnota jaka tam panuje wynika z tego, że zbyt wiele osób posiada samochody i domaga się bezpłatnego parkowania "pod blokiem".
Może zamiast pokazywać ławki, pokażcie jak od jesieni wygląda ulica Tysiąclecia! To jest promocja tej wsi!
Podoba mi się
Do poniżej. WCK to wodzisławskie centrum kultury. Więc o co Ci chodzi? Brawo dla artystki!
ładne, ale hasztag pokazuje mentalność wodzisławia, zamiast #ławeczkaSWD mamy WCK - i rodzi się pytanie gdzie ta promocja miasta przez jednostki miejskie?