środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Numer PESEL i legalność pobytu dla uchodźców z Ukrainy. Informator miejski

16.03.2022 11:13 | 0 komentarzy | AgaKa

Gdzie uchodźcy mogą zgłaszać się po nadanie numeru PESEL dla siebie i dzieci? Co muszą ze sobą zabrać? Jak długo trwa ich legalny pobyt w Polsce?

Numer PESEL i legalność pobytu dla uchodźców z Ukrainy. Informator miejski
Urząd Miasta Żory, Rynek 9, widok od frontu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Legalność pobytu

Jeżeli obywatel Ukrainy lub Białorusi wjechał do Polski w okresie od 24.02.2022 roku i zadeklarował zamiar pozostania w Polsce, jego pobyt uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy od daty 24.02.2022 roku. Wyjazd przez obywatela Ukrainy lub Białorusi z Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go tego uprawnienia.

Numer PESEL dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli bezpośrednio z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi po dniu 24.02.2022 roku i  deklarują zamiar pozostania

Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. W Urzędzie Miasta Żory punkt przyjmowania wniosków zlokalizowany jest na ul. Rynek 9 na parterze – wejście B. Należy stawić się osobiście oraz przygotować:

  1. zdjęcie biometryczne wykonane u fotografa (będzie możliwość bezpłatnego wykonania zdjęcia – informacja w Urzędzie Miasta Żory)
  2. dokument tożsamości na podstawie którego przekroczono granicę: dokument podróży - paszport lub Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem (nawet unieważniony)
  3. numer telefonu polskiego operatora (każda osoba musi posiadać własny numer telefonu) oraz własny e-mail

W przypadku braku dokumentów obywatel Ukrainy składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenie, które podlega weryfikacji z danymi w bazie danych Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Numer PESEL dla małoletniego dziecka – do 18 roku życia, które przybyło bezpośrednio z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi po dniu 24.02.2022 roku

Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. W Urzędzie Miasta Żory punkt przyjmowania wniosków zlokalizowany jest na ul. Rynek 9 na parterze – wejście B. PESEL nadawany jest małoletniemu dziecku na podstawie wniosku złożonego przez rodzica/opiekuna prawnego/opiekuna faktycznego/kuratora. Jeden rodzic/opiekun prawny/opiekun faktyczny/ kurator wraz z dzieckiem stawiają się osobiście przynosząc:

  1. zdjęcie biometryczne wykonane u fotografa (będzie możliwość bezpłatnego wykonania zdjęcia – informacja w Urzędzie Miasta Żory)
  2. dokument tożsamościrodzica/opiekuna faktycznego/opiekuna prawnego/kuratora na podstawie którego przekroczono granicę: dokument podróży - paszport lub Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem (nawet unieważniony)
  3. dokument tożsamości dziecka: paszport lub inny dokument ze zdjęciem lub akt urodzenia