Wtorek, 2 lipca 2024

imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

RSS

Spotkanie informacyjne dla raciborzan, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach

16.03.2022 14:37 | 0 komentarzy | ż
Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 09:09

Co miasto ma do zaoferowania Ukraińcom oraz mieszkańcom Raciborza, którzy przyjęli ich do swoich mieszkań?

Spotkanie informacyjne dla raciborzan, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach
Spotkanie odbędzie się w Domu Kultury "Strzecha" 17 marca o 17.00. Poprowadzi je prezydent Dariusz Polowy. Fot. arch. Nowiny.pl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Tematem spotkania będzie omówienie kwestii prawnych i instrumentów pomocowych związanych z pobytem uchodźców w Raciborzu, informacja o wsparciu udzielanym im przez samorząd oraz przedstawienie możliwości współpracy pomiędzy miastem a osobami goszczącymi. Ze względu na kwestie sanitarne i ograniczoną pojemność sali prosimy, by na spotkanie przyszła, w miarę możliwości, jedna osoba z gospodarstwa domowego goszczącego uchodźców - informuje Urząd Miasta Racibórz.

Uchodźcy w Raciborzu

- W tej chwili miasto Racibórz objęło pomocą ponad 200 uchodźców. Udzielamy im schronienia, zabezpieczamy posiłki i produkty pierwszej potrzeby, które wydawane są z magazynu społecznego i z zebranych darów w jednostkach miejskich. Warunkiem udzielenia pomocy miasta (nocleg i/lub wyżywienie) jest zapisanie się do systemu pomocy humanitarnej Urzędu Miasta. Zapisami zajmuje się Wydział Spraw Obywatelskich ( UM, ul. Batorego 6). Pokój nr 7 - czytamy w komunikacie magistratu.

Ilu ich jest?

Aktualnie (stan na 10 marca,13.00) zakwaterowanych jest 105 osób m. in. w pokojach przy Arenie Rafako, akademiku PWSZ w Raciborzu, Domu Formacyjnym w Miedoni, klasztorze Annuntiata oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących. W gotowości do przyjęcia uchodźców są remizy OSP w Miedoni, Brzeziu i Sudole.

Dodatkowo 140 osób zakwaterowanych poza bazą miejską korzysta z gwarantowanego przez miasto wyżywienia.

Faktyczna liczba przebywających w Raciborzu obywateli Ukrainy jest trudna do zweryfikowania, z uwagi na to, że uchodźcom do legalnego pobytu w Polsce wystarczy pieczęć w paszporcie lub dowodzie osobistym z datą 24.02 lub późniejszą wystawioną przez służby graniczne. Osoby te mogą bez obaw o koszty korzystać z pomocy i świadczeń medycznych NFZ. Są objęte wsparciem państwa.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż